Hayalleriniz Dekora ile ayaklarınızın altında

Hayalleriniz Dekora ile ayaklarınızın altında

Sekiz renk iplik yerine, 16 milyon dijital renk…

Teknolojinin halı sektörüne yansıması hiç kuşkusuz baskılı halıların üretimini beraberinde getirdi. Hem dekoratif anlamda istenilen şekillerin kısa sürede halıya aktarılması, hem de maliyet açısından daha ucuz bir ürün olması, bu tarza sahip tüketicilerin bu ürünlere yönelmesini kolaylaştırdı. Türkiye’de bu konuda üretim yapan markaların en önemlilerinden olan Dekora Halı, kaliteli makinalarıyla bu sektörde kendine yer edindi. Üretimden tercih edilmelerine kadar birçok konuda sorularımızı cevaplayan Dekora Halı Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sığındı, ilerleyen yıllarda dijital baskılı ürünlerin makine halısı seviyesine ulaşacağının altını çizdi.

Öncelikle Dekora Halı’nın bugünlere gelişini sizden dinleyebilir miyiz?

Dijital dünyanın halıya yansıması olan dijital baskılı halı ortaya çıkınca, bu sektörde bir Türkiye markası oluşturmak için Dekora Halı’yı kurduk. Dekora halı, Gaziantep ‘in en büyük Türkiye’nin önde gelen dijital baskılı halı tesisidir. Üretiminin %70’lik kısmını ihracat oluşturmaktadır. Kalan %30’luk kısmı Türkiye de zincir haline gelmiş markalara üretim yapmaktadır.

Halının evler de ki önemli bir dekorasyon ürünü olduğuna karar verdikten sonra, dekorasyondan aldığımız ilham ile dekora markasına karar verdik. Günümüz de insanlar artık ürettiğimiz halılara “dekoratif halı” olarak tanımlamaya başladılar. Yeni nesil dünyada halı; dekoratif olarak evlerimizi tamamlayan, renkleri ile evlerimizin şıklığına şıklık katıp zarafet veren bir dekorasyon ürünü halini almıştır. İnsanlar evleriyle halı uyumlarını birebir sağlamaya çalışmakta, biz de dekoratif fikri ile çıktığımız bu yol da halıya hayat verdik. Makine halısın da olan sekiz renk iplik yerine, 16 milyon dijital renk kullanmaya başladık. Bu sayede insanların hayal ettiği her şeyi ayaklarının altına serdik.

Baskılı halılar son dönemde çok tercih edilmeye başladı. Bu, halı piyasasını nasıl etkiliyor?

Dijital baskılı halılar yenidünya düzeninin kabul gördüğü halılardır. Dijital baskılı halılar, öncelikle çamaşır makinasın da yıkanabiliyor. Yıkanması temizlenmesi ve kuruması hızlı olan bu ürün hayatı kolaylaştırıyor. Ayrıca anti-alerjik, anti bakteriyel, kanserojen madde içermemesi, insan ve doğa sağlığına zarar vermemesi ve toz leke tutmaması gibi özellikleri, bu ürünün tercih edilme nedenlerinden bazılarıdır. Ancak en çok tercih edilmesinin başında her eve göre tasarlanabilmesi ve renklenebilmesidir. Anlattığımız avantajların yanı sıra bir de halıya ayrılan bütçe var. Makina halılarının fiyatının yüksekte kalması da tüketicileri bu halıya daha çok yöneltmiştir. Dijital baskılı halı dünya halı ticaretin de kendine bir pay çıkarmıştır. Bu pay küçümsenemeyecek ölçüdedir. Öngörüler ise gelecek yakın zaman da dijital baskılı halının girmediği ev kalmayacağı yönündedir.

Bu sektörde üretim yapan diğer markalardan sizi ayıran özellikleriniz neler?

Her ne kadar en iyi ürün, en mutlu müşteri prensipleri ile çalışsak da, farkında olmamız gereken rakiplerimiz var. Dilersiniz ki, halı dediğiniz zaman akla Gaziantep gelir. Şehrimizin bize verdiği bu ruh bizi işimiz de en iyisi yapmaktadır. Çalışan ekibimiz, halı sektöründe yetişmiş işinin uzmanı kişileridir. Desen ve tasarım ekibimizin çalışmaları, makinelerimizin en iyi ve en yeni sistem olması, bizim üretimde daha ön sıralarda yer almamızı sağlıyor. Dijital halının dünyası, halının hayat kazanmasıdır. Sektör de birçok firma, fiyata göre mal çıkardığından dolayı kaliteyi bastırmaktadır. Bu durum bizim tercih edilmemizi sağlıyor.

Baskılı ürün üretiminde en önemli nokta nedir? Makinalar ve kullanılan baskı materyallerini neye göre seçiyorsunuz?

Dijital baskılı halıların en önemli noktası doğru renkler ve renklerin canlılığıdır. Renkler ne kadar uyum sağlar ve ne kadar doğa da hayat bulur ise sizin de deseniniz öyle kıymet görür. Dijital baskılı halıda desen günlerce izlenebilir. Adeta bir tablo gibi. Tabi ki bunlar ne kadar önemli ise diğer yandan makinaların özelliği de o derece önem arz etmektedir. Gelişmiş sistemimiz ve Japon marka makinelerimiz, kaliteli ürünler çıkarıyor. Tüm bunları tecrübeyle yoğurunca sınıfının en iyisi olma özelliğini başarıyoruz.

Koleksiyonlarınızı oluştururken nelerden ilham alıyorsunuz?

Koleksiyonlarımızı hazırlarken genç kuşağın algılarından ve beğenilerinden yola çıkıyoruz. Çünkü dijital baskı demek hayal gücü demek. Bizde genç fikirlerin hayal ettiklerinden öteye gidiyoruz. Dekora halı olarak, ‘’gençlerin ve kendini genç hissedenlerin evlerindeki dekoru tamamlıyoruz.’’ diyoruz. Bu düşünce ile çıktığımız yolda koleksiyon hazırlarken desen bölümümüze ciddi yatırım yapıyor ve bunu işin merkezi olarak görüyoruz. Koleksiyonlarımızın da en önemli özelliği dijital halı dünyasına ışık tutmasıdır.

İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz? İhracat yaptığınız bölge ve ülkelerle birlikte, 2020 yılında bu alanda nasıl çalışmalar yapmayı düşünüyorsunuz?

Markamızın satış kapasitesinin %70’i ihracat olup, Ortadoğu’dan Avrupa’ya kadar birçok ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu başarının sırrı müşterilerimizi anlayıp tam olarak neyi istediğini bilip ona göre taleplerine cevap vermek. Bilirsiniz ki her toplumun yaşayışı, inanışı, kültürü farklıdır. Biz bu toplumları kendi içimizde özümseyerek ve anlayarak tercihlerine göre koleksiyon sunmaya çalışıyoruz. Satışımızın katlanarak artması, müşterimizin bize güvenmesiyle anlam kazanmıştır. 2020 yılında mevcut müşteriler dışında yeni müşteriler ile anlaşma sağlayarak, dünyanın dört bir yanında markamızı tanıtacağız.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Küreselleşen dünyada teknoloji ve dijitalleşme, halı sektöründe de ilgi gördü. Artık insanların evlerinde renklendirilmiş halılar görmek hoşuna gidiyor. Mağaza ve toptancılar da son dönemdeki satışlardan oldukça memnun kalmaktadırlar. Dilerim 2020 yılında dijital halılar her evde ayaklar altına serilsin. Dekora halı olarak inanıyoruz ki, önümüzdeki halı trendi dijital renkler ve dekoratif süslemeler olacak. Gelecek yakın zaman da dijital baskılı halı satışları, makina halısı seviyesine ulaşacaktır.

Comments are closed.