Yarım asrı aşkın sürede Abdioğulları

Yarım asrı aşkın sürede Abdioğulları

1963 yılında Abdi Sütçü tarafından bir aile şirketi olarak kurulan Abdioğulları Plastik ve Ambalaj San. A.Ş. (ABCO) bugün Avrupa ve Ortadoğu’daki lider üreticilerden biri konumundadır. Yarım asırlık süre içerisinde hızlı, sağlam ve stratejik adımlarla büyüyen şirketin tamamı Adana Organize Sanayi’de olmakla beraber bugün toplamda 8 entegre üretim tesisi mevcuttur. ABCO 2018’de yayınlanan ISO 500 listesinde Türkiye’nin en büyük 383. firması durumundadır.

Filback halı tabanı yatırımına devam niteliğindeki yeni teknik tekstil yatırımları

Şimdiye kadar plastik dokumadan tarımsal ve endüstriyel ambalajlama sektörlerinde lider konumda olan firmanın Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sütçü, özellikle 2012 yılında yapmış olduğu Filback halı tabanı yatırımlarının devamı niteliğindeki teknik tekstil yatırımlarıyla başarılı işlere imza atacaklarını belirtti.

Suni Çim Halı Tabanı, Fibrilize İp ve Nonwoven yatırımları

Avrupa menşeili son teknolojiye sahip makinelerle yatırım faaliyetlerine hızla devam eden ABCO, nonwoven sektörüne yönelik Feltback markasını ve dokunmuş halı sektörüne hizmet edecek fibrilize ip ürününü JRY markası ile müşterilerine duyurdu. Yine çeşitliliğin amaçlandığı yatırımlarıyla Turfback, Trioback, Fixbond, Fineback, Twinback markaları altında suni çim halı müşteri portföyüne yönelik alternatifler olarak sunmaya başladı.

Toplam 8 tesisinse 1500 işçi istihdamında ki başarı

Toplam 8 tesisinde 1500 işçi istihdamında ki başarının eğitim, dinamiklik, inovasyon, Ar-GE çalışmaları ve teknolojiyi takip etmekle doğru orantılı olduğunu belirten Salih Sütçü; ihracatın olmazsa olmaz önemine değinerek sektörlerindeki en gözde fuarlara katılım sağlayıp yenilikleri ve müşteri beklentilerini yakından takip ederek liderliğini sürdürmeyi hedeflediklerini belirtti. Dengeli ve istikrarlı bir büyüme grafiğiyle ürünlerinin 4 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracatını gerçekleştirdiği FİLPA Ambalaj ve Dış Ticaret A.Ş. TİM’in son verilerine göre Türkiye’nin en çok ihracat yapan 416. firması konumundadır. Filpa için Avrupa, Ortadoğu pazarları öne çıkan pazarlardır. Bunun yanı sıra kapalı bir ekonomik yapıya sahip olması, olası krizlerin minimum düzeyde hissediliyor olması sebebiyle Afrika pazarlarının da her geçen sene önemi artıyor.

Yenilenebilir Enerjiye Yatırım

Abdioğulları AŞ. Hem çevreyi koruma hem de enerji maliyetlerini düşürmek amacıyla ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini kurdu. İlk yatırımı olan 1 MW’ lık Güneş Enerjisi Santralini (GES) 2016 yılında devreye almış ve aradan geçen zaman içerisinde yaptığı yatırımlar ile GES gücünü 3 MW’ a çıkarmıştır. ABCO 2020 yılında toplam GES gücünü 13 MW ’a çıkarmayı hedeflemektedir.

Comments are closed.