Bella Maison ile kombinini sen belirle!

Bella Maison ile kombinini sen belirle!

Tüketiciye özgürce kendi kombinlerini yapma imkanı sunan ve hatta bunu kolaylaştırmak için mağazalarda trend alanları oluşturan Bella Maison, 2018 yılında Türkiye’de 8 mağaza açmayı hedefliyor.

İki yıldır üzerinde çalışmaları sürdürülen ve eylül sonunda ilk mağazasını Küçükyalı Hiltown AVM’de açacak olan Bella Maison, yıl sonunda Avrupa yakasında 2 ve Anadolu yakasında 1 tane olmak üzere toplamda 3 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. 2001 kriziyle bütün yatırımlarını Cezayir’e taşıyan ve Cezayir’in en güçlü firmalarını oluşturan Tan Ailesi’nin Cezayir’de de mağazalaşma planları bulunuyor. Bella Maison Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Tan, 2018 yılında Türkiye’de 8 mağaza açacaklarını ifade ederken, Cezayir’de de mağazalaşma süreçlerini hızlandıracaklarını ifade ediyor.

d12

Mağazalardaki ürün yapılanmanız ve bunun mimariyle ilişkisinden bahseder misiniz?

Mağazamızdaki mimari tasarım ile ürünler iç içe geçmiş durumda. Yani sadece estetiğe hitap eden bir mimari tasarımdan ziyade, tamamen ürünlerin tasarımlarına uygun bir mimari yapıyla ön plana çıkıyor mağazamız. Örneğin; raf sistemlerimizin hepsini ürünlere uygun olarak özel ürettik. Farklı bir konseptle ön plana çıkıyor, Bella Maison. Tamamen müşterilerin hayal dünyalarına hitap eden, onlara özgürce yaratıcılıklarını kullanabilecekleri, ürünlerin karmaşası arasında kaybolmayacakları, rahat alışverişin tadını çıkaracaklar bir mağaza, Bella Maison… Bunun için 3 farklı trend alanı oluşturduk ve her trend alanında da 2 hikaye yer alıyor. Toplamda 6 alanla müşterilerimize seçme özgürlüğü sunuyoruz. Trend alanıyla kast ettiğimiz; ana tasarıma sahip masa örtüsü, nevresim takımı, yastık kılıfı, ev giyimi ve havlu gibi ürünlerin bir arada bulunması. Diğer aksesuarlarda ise ana tasarıma eşlik edecek, destekleyici tasarımlar kullandık ki müşterilerimiz tasarımları rahatça kombinleyebilsinler ve ne aradıklarını kolayca bulabilsinler. Müşterilerin ürünleri doğru kombinlemesi için fırsat sunma gayretindeyiz ki bunu Türkiye’de yapan başka bir ev tekstili markası yok. Türk firması olarak bir ilki sunuyoruz. Hem adetsel hem de üretim miktarı olarak zorlayıcı bir süreç! Çünkü birbiriyle kombin edilebilir ürünleri ortaya çıkarabilmeniz için ciddi bir koleksiyon hazırlığı yapmanız gerekiyor. Biz de bu süreci doğru yönettiğimizi inanıyor ve yıl içerisinde birkaç kez müşterilerimize sunduğumuz koleksiyonlarla aradıkları her şeyi Bella Maison’da sunmuş olacağız. Ürün gruplarımızı; ev tekstili, ev giyimi, ev dekorasyonu ve kozmetik ana başlıkları altında toplayabiliriz. Ev tekstili birçok markada genelde birkaç ürünle temsil ediliyor. Bizim ise asıl ön plana çıktığımız ve mağazamızın merkezine koyduğumuz konu, ev tekstili. Bu konuda da oldukça iddialıyız. Ev giyimi ve uyku giyimi ya da pijama birbirinden çok farklı alanlar olmasına karşın sık sık karıştırılıyor. Pijama grubu zaten olacak ama evde giyilen rahat giysiler birçok yerde bulunmuyor. Ev grubu için tasarlanan bu giysiler üzerinde ciddi bir kurgumuz var. Ev tekstiliyle alakalı aklınıza gelebilecek bütün gruplar mevcut. Tüm gayretimiz; müşterilerimize özgürce kendi kombinlerini yapabileceklerini anlatabilmek. Kutulu ürün kombinleri yerine mağazanın bir köşesinden 2 yastık, diğer köşesinden 1 çarşaf alıp kendi kombinlerini yapabilecekler. Mottomuzu da “evde yaşam keyfi” olarak belirledik. Evde yaşam keyiflerini nasıl arttıracaklarına dair taktikler vereceğiz müşterilerimize.

Üretim konusunda partnerleriniz olacak mı?

Bir marka olduğunuz zaman üreticilerden istifade etme durumunuz var. Bizimde buradaki işe bakış açımız şu: Kaliteli bir marka ortaya çıkartıyoruz. Bu yüzden ürünlerimizi ürettirdiğimiz tesislerin sağlık ve kaliteli belgelerine sahip olmalarına büyük özen gösteriyoruz. Türkiye’nin bu konudaki en iyi firmaları kimlerse onlarla çalışmak gayreti içerisindeyiz. Aksesuar gruplarında ise Türkiye’de üretim çok sınırlı olduğu için ithal ürünlere ağırlık veriyoruz.

İhracat ayağını nasıl yöneteceksiniz?

İhracat üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu. Ancak bir plan doğrultusunda ilerliyoruz. Öncelikle ilk mağazamızla Türkiye’deki mağazalaşma yapımızı oturtup bir yandan da Cezayir operasyonumuzu yürütmek istiyoruz. Akabinde de ihracata başlayacağız. İhracat ayağımız biraz daha mağazalaşma sürecimizle paralel ilerleyecek. Yani mağaza açmak istediğimiz Cezayir, Fas, Güney Afrika, Ortadoğu gibi pazarlar ihracat ayağımızı da oluşturacak.

Girdiğiniz bu pazarlarda başka üreticiler de bulunuyor. Bu noktada sizin farkınız ne olacak?

Mevcut markalar müşterilerine yeterli özgürlüğü sunamıyorlar. Kutulu paketler ve çok fazla trend içermeyen ürünler sunuyorlar. Mevcut markalar genelde C ve D müşterisine hitap ederken biz algı ve kalite olarak onlardan daha yukarıda kalmayı hedefliyoruz. Zaten başlı başına ürün olarak farklılaşacağız. Strateji olarak kampanyacı bir firma olma gayretimiz olmayacak. Yılın neredeyse 12 ayında kampanya yapan markalar var. Bizim böyle bir kampanya stratejimiz olmayacak. Ürün sattığınız insanlar aslında bir yerde duygu da satın alıyorlar. O duyguyu en güzel şekilde sunabilmek bizim için önemli. Müşterilerimizin yaşamlarına keyif katacak, duygusal olarak onları bir üst noktaya ulaştıracak ve kombin özgürlüğüyle kendi tarzlarını keşfetmesini sağlayacak bir marka olacağız.

d13

Koleksiyonunuzda öne çıkan tasarımlar nelerdir?

Dünya trendlerini yakından takip ediyoruz. Ekip arkadaşlarımızın hepsi dünyadaki moda fuarlarına katıp, kendi bakış açılarını da ekleyerek özgün tasarımlar ortaya çıkarıyorlar. 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonumuzu trendleri göz önüne alarak çalıştık. Maskülen ürünler konusunda sektörde ciddi bir boşluk vardı. O sebeple koleksiyonumuzda maskülen tasarımlara yer vermeyi arzu ettik. Özellikle belirtmek istiyorum ki maskülen desen derken sadece erkeklerin alacağı modelleri kastetmiyoruz, nihai bayan tüketiciler de maskülen desenleri beğeniyorlar. Koleksiyonumuzda tüm dünyada çok moda olması öngörülen “night floral” desenine de yer verdik. Uzakdoğu ve Türk kültüründen alıntılarla mix oluşturduk.

Eklemek istedikleriniz…

E-ticaret de üzerinde çalıştığımız başka bir konu. Özellikle ev tekstili alanında sektörde ciddi bir boşluk olduğunu gözlemledik. Bunun için e-ticaret için uzman bir kadro oluşturduk. Dünyadaki bütün siteleri tek tek inceledik ve oluşturduğumuz, kafa karışıklığına izin vermeyen yalın tasarımla inanıyoruz ki, nasıl ki mağazalarımıza giren müşterilerimiz rahatça alışveriş yapıyorlarsa, internet sitemizden de aynı rahatlıkla alışveriş yapabilecekler.

#bella, #maison, #ev

Comments are closed.