BMS Saçak İle Halıda İz Bırak!

BMS Saçak İle Halıda İz Bırak!

 

 

saçakHalıya Özel Saçak’ üretimiyle BMS Tekstil, sektöre yeni bir anlayış olgusu getiriyor.

Tasarladığı özgün ürünlerle sektöre faklı bir soluk getiren BMS Tekstil, saçaktaki geleneksel algının kabuğunu kırıyor. Sunduğu farklı saçak görünümü ve formu ile halıların şıklığını tamamlıyor. Bu noktada üretici firmalar ile birlikte hareket ettiğini ifade eden BMS Saçak Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Toy, saçak alanında yaptıkları yenilikleri ve saçağın halıya kattığı değeri anlattı.

Halıya özel saçak üretimi noktasında işin mutfağında nasıl bir süreç izleniyor?

Edindiğimiz felsefe gereği bu güne kadar daima risk almaktan çekinmedik. Azimli çalışarak ve net hedefler koyarak sektörde önemli bir konuma gelmeyi başardık. Bunun sonucunda kendi sektöründe söz sahibi olan, yenilikçi hatta ‘Halıya Özel Saçak’ üretimiyle yeni bir anlayış olgusu getiren bir firma kimliği kazandık. Halı üreticisinin bin bir emekle meydana getirdiği halı üzerinde tasarıma ve renklere uygun olarak en uygun duracak saçak konusunda firma yetkilileri ile istişare halinde olup, yeni fikirler ve dokuma şekilleri meydana çıkarmaya çalışıyoruz.makina

Halı üreticilerine yönelik yaptığınız yenilikler nelerdir? Bünyenizdeki en inovatif ürün nedir?

Bundan 5-6 yıl önce saçak denince ilk akla gelen şekil ve tipler kalıplaşmış ve bilindik şeylerdi. Şu anda bu durumun tersine döndüğünü görüyoruz. Hayata geçirdiğiniz ürün ne kadar özgün ve inovatif olursa o kadar iz bırakıyor. Bu noktada üretici ile koordine olarak onların taleplerine kulak veriyoruz. Böylelikle üretici istediği tipteki saçak için nokta atışı yapabiliyor. Ponpon ve örgü tipi saçaklar portföyümüzdeki en yenilikçi saçaklar olarak dikkat çekiyor. İnnovasyon adına bizi hırslandıran yeni fikirlerimiz de yolda, halıya değer katan yeniliklerin öncüsü olmaya devam edeceğiz.

Halının tasarımında saçağın nasıl bir etkisi var? Türkiye’de halıda saçak ne kadar tercih ediliyor?

Bir halıyı cazip kılan çoğu zaman üzerindeki desenlerin sanatsal görünümü ve cazibesi oluyor. Bu noktada aslında halıyı eşsiz bir sanat eseri, resim gibi görebiliriz. Saçak ise bu eşsiz resmin onu daha da ön plana çıkaran çerçevesi oluyor. Bu yüzden dünyada ve Türkiye’de birçok faklı halı deseninde ve türünde saçak halı üreticileri tarafından yoğun şekilde tercih ediliyor.bms

Yurt dışında hangi pazarda aktif bir profil çiziyorsunuz?

Toplam üretim kapasitemizin yaklaşık olarak %30’unu ihracat ağırlıklı çalışıyoruz. İhracat noktasında çalıştığımız ülkeler genel olarak Ortadoğu ve Uzakdoğu’dur. Ayrıca Avrupa ve Amerika pazarı öncelikli hedeflerimiz arasında yer alırken, yine Ortadoğu ve Uzakdoğu’dan bazı ülkelerde ihracat profilimizde bulunuyor. İhracat konusunda ciddi adımlar atmayı planlıyoruz ve başarılı olacağımızı umut ediyorum.

Katıldığınız yurtiçi ve yurt dışı fuarları var mı? Domotex Gaziantep Fuarına katılım sağlayacak mısınız? Fuara yönelik görüşleriniz nelerdir?

Domotex fuarlarına katılıyoruz. Bu yıl düzenlenecek olan Domotex 2017 Gaziantep fuarında da misafirlerimizi B 105 numaralı standımıza bekliyoruz. Fuar da her yıl olduğu gibi değerli halı üreticilerine yenilikler sunmak istiyoruz. Özel emek harcanarak hazırlanmış olan çeşitli saçak modellerimizi yine üreticilerin beğenisine sunmak istiyoruz.

Türkiye’de halı sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünyanın dört bir yanına halı satışı yapıyoruz. Türkiye içerisinde halı üretimi denince akla ilk gelen yer Gaziantep’tir. Sektörde ülke ve şehir olarak çok ciddi söz sahibi olduğumuz kesin. Tek sıkıntı kendi teknolojimizi kendimiz üretemiyor olmamız. Makine konusunda başka ülkelere bağımlı olmak halı üreticilerini yıpratıyor diye düşünüyorum.saçakyapım

#BMS #BMSSaçak #Saçak #HalıdaİzBırak #Halı #HalıyaÖzelSaçak #Üretim

Comments are closed.