Değişememenin Nedeni Tedirginlik

Posted by

Eskimiş ve yetersiz olanla, yeni ve yeterli olanın yer değiştirmesinin ortaya çıkarttığı tedirginlik sektörü etkiliyor.

Halı sektöründe son zamanlarda yaşadığımız en büyük problemlerden birisi özgünlük. Mehmet Kağan Kabakbaş, ARTSY Rug Design markasını kurarak hem sektöre yenilik, hem de iş ve zaman kaybında yaşanan problemlere çözüm getirmeyi planlıyor.

Öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz?

1995 Gaziantep’te doğdum. Mersin Üniversitesi Elektronik Haberleşme mezunuyum. Daha öncesinde grafik tasarım alanında işler yapmıştım ve mezun olduktan sonra Miraç Halı’da 3 yıl, dokuma halı scan- ner çizimi, ebat çizimi, üretim takibi ve diğer başka konularda deneyim sahibi oldum. Tasarım, algılanmış olan bir olayın ya da nesnenin bilinçte sonradan ortaya çıkan imgesi anlamına geliyor. Her insanın parmak izi nasıl farklı ve kendine özgüyse, her kişinin de tasarım algısı özgün ve özeldir. Gaziantep, halı sektörünün vitrini konumunda bir şehir. Bu vitrinde farklı, özgün ve özel tasarımlarımla sektöre katkıda bulunmak amacındayım.

Tasarım konusunda Türkiye’deki halıcılığı nasıl buluyorsun?

Aslında sektörde değişmekten ürkme ve tedirgin olma durumu var. Bunun temelinde ise eskimiş ve yeter- siz olanla, yeni ve yeterli olanın yer değiştirmesinin ortaya çıkarttığı tedirginlik yatıyor. Ben bu markamla sektöre yenilik getirmeyi hedefleyerek değişmeyi hedefliyorum. Adobe tasarım programı sayesinde vektörel çizimler yaparak yapılan tasarımın tekrardan farklı boyutlarda çzilmesi kolaylaşacak. Bu sayede farklı bir ebattaki aynı ürünü tasarımcılar daha kolay ortaya çıkarabi- lecek. Bu sayede iş yükü, zaman kaybı ve firmalar için oluşan problemler ortadan kalkmış olacak. Örneğin 160×230 boyutlarındaki klasik bir tasarımımız var. Bu tasarımı söylediğim yöntemle 80×150 boyutlarındaki başka bir ürüne çok rahat bir şekilde çevirebileceksiniz. Bu sayede tasarım çeşitliliğinin artmasını ve firmaların müşteriye daha fazla seçenek ve alternatif sunmasını hedeflemekteyim.

Kendi markanla halı sektörüne ne gibi yenilikler getirmeyi planlıyor?

Türkiye’de tasarımdan çok, scanner ve birbirini taklit eden çizimler görmek mümkün. Üretim ve çizim konusunda hepsi birbirinin tekrarı niteliğinde olup, yenliğe kapalı olduğunu görüyorum. Yenilik sektörde tedirginliğe sebep olmaktadır. Fakat yeniliğin ortaya çıkaracağı farklılık ve özgünlüğün tasarımlara yansı- yarak ilerlemesini doğru bulmaktayım.

5 yıl sonra bu markayı nerelerde görebiliriz?

5 yıl sonrası için Amerika ve Asya piyasasında iler- lemeyi hedeflemekteyim. Sektörde Amerika ve Asya piyasası üzerinde piyasanın eksiklikleri olduğunu düşünüyorum. Bu piyasalar için çalışıp bu bölgelere özgü tasarımlar yapacağım. Ayrıca DOMOTEX USA ve DOMOTEX ASIA CHINAFLOOR fuarlarına katılarak sektörde farklılık getireceğim.

Halı tasarımını diğerlerinden ayıran özellikler neler?

Halı tasarımı her ne kadar sabit kurallar içerisinde ilerlese de, bence yorum katılarak da değiştirilebil- ir. Çünkü tasarlayıp çizerken de dokuma hakkında bilginizin olması gerekir. Dokumada kullanılacak iplik, halının kalitesi, bölgeler için kullanılan renkler ve halının üzerinde kullandığımız motifler halının satıla- cağı piyasa için önemlidir.

Comments are closed.