Deneyim ve tasarım Valentis Home’da buluştu

Posted by

Ali Kaplan: “İnsanlar halılarını salonuna bir tablo seçer gibi seçmeye başladırlar.”

40 yıllık sektör tecrübesi ile halı sektöründe marka olmak için yola çıkan Valentis Home, yeni tasarım yaklaşımları ve teknik gelişmeleri bir araya getirerek farklı ürünler sunmayı hedefliyor. Halı üretirken bünyesinde bulundurduğu iplik üretim tesisinin avantajlarını dile getiren Valentis Home Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ali Kaplan, bu sayede iplikten halıya uzanan üretim bandının tamamına hakim olduklarının altını çizdi.

Öncelikle Valentis Home olarak halı sektörüne ne gibi yenilikler getirmek istiyorsunuz? 

Valentis Home olarak makine halısı üretiminde tecrübeliyiz. Farklı bir oluşumla sektöre yeni bir soluk getirmeye çalışan bir firmayız. 1983 yılından beri halı sektöründe ve ihracat bazlı çalışan üretici kimliğimizin yanına yenilikçi bir imaj ekleyerek sektöre farklı bir perspektif sunmayı amaçlıyoruz. Halının kullanım amacı ve taşıdığı anlam zaman içerisinde değişime uğradı. Şimdilerde evlerde dekorasyonu tamamlayan bir malzeme niteliğinde. Evlerin konseptlerine göre halılar da gerek desen ve renk, gerekse kullanılan malzemeleriyle farklı anlamlar taşımaya başladılar. Valentis Home olarak biz de üst segment ürünlerdeki yeni tasarım yaklaşımlar ve sektördeki teknik gelişmeleri bir araya getirerek farklılık sunmayı amaçlıyoruz. Burada amacımız, çok büyük kapasitelerde üretim yapan bir firma olmaktan ziyade yaklaşımı, farklı bakış açısı, insan kaynakları ve uyumlu çalışma ortamı ile sektörde öncü bir firma olmak.

Nasıl bir üretim gücünüz var? Ürettiğiniz halılar ve özelliklerinden bahseder misiniz? 

Henüz yeni bir firma olmamıza rağmen iyi sayılabilecek bir üretim kapasitesi ile müşterilerimize hizmet vermeye çalışıyoruz. Ayrıca kendi firma bünyemizde iplik üretim tesisinin olması, iplikten halıya uzanan üretim bandının tamamına hakim olmamızı sağlıyor. Her ne kadar alt segmentten en üst segmente kadar ürün gamımız geniş olsa da, ağırlıklı üretimimiz yüksek kalite ürünlerden oluşmaktadır. 2 Milyon point olarak üretilen ve dokuma sonrası bir takım yıkama, kurutma ve boyama gibi işlemlerden geçen ürünlerimiz her pazara hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Bunun yanında zincir marketler ve online satış yapan firmalara yönelik ekonomik bantta yer alan ürünlerimiz de mevcuttur.

Farklı ürünleri ayni çatı altında üretmenin avantajları neler? Bu gücü değerlendirirken nelere dikkat ediyorsunuz? 

Artık bütün alıcılar tedarikçilerinin tüm ürün gruplarını temin edebilir pozisyonda olmasını istiyorlar. Çünkü artık piyasalarda tek tip ürünler satılmıyor. Pazara ürün çeşitliliği ve farklı ürün sunanlar pazarda tutunabiliyor. Yüksek ürünler sunarken aynı zamanda hacimli satışları tetikleyen ekonomik ürün gamını da sunmak gerekiyor. Özellikle internet satışlarının veya tanıtımlarının yaygınlaşması ile birlikte urun çeşitliliği ve pazarlama argümanları önem kazanmaya başladı. Piyasada bulunan ürünlerin tekrarı yerine, onları farklılaştırarak estetik çalışmalar yapıyoruz. Yüksek kaliteli ürünlerde gösterilen özen ve tasarım kaygısı ekonomik ürünlerde de gösteriliyor. Her üretim emekle daha da güzelleşir ve emek verdiğimiz her şey bizden bir parça taşıyor.

Son Donemde tüketiciler ne tarz halılara talep gösteriyor? 

Son dönemlerde moda ve trendler halıyı bir dekorasyon malzemesine dönüştürmeye başladı. Evlerde her nesne bir sanatsal kaygı ile dizayn edilir hale geldi. Yani insanlar halılarını salonuna bir tablo seçer gibi seçmeye başladırlar. Sanatsal bir nesne, sanatın tüm alanlardaki gibi özgünlük ve yenilikçilik temalarına dönüşmeye başladı. Evlerde halı zemin döşemesi amacından ziyade, dekorasyonu tamamlayan hatta dekorasyonu yönlendiren bir araç konumuna geldi. Kısaca ifade etmek gerekirse minimalist çizgiden, desen ve renklerin çok ince ve özenli çalışıldığı, modanın ciddi takip edildiği estetik nesneler üretilmeye başlandı. Desen ve renklerin yanında konstrüksiyonda önem kazanmaya başladı. Ar-Ge çalışmaları bu noktada önemli hale geldi. Doğru renkleri doğru desende ve doğru bir doku ile birleştirebilen markaların öne çıkacağı bir dönem yaşıyoruz.

 

Comments are closed.