Dijital halıların dijital markası

Dijital halıların dijital markası

Karya Dijtal, baskılı halılar üretmek isteyen markalara, makine üreterek çözümler sunuyor.

30 seneyi aşkın bir süre önce kurulan, son 15 yıldır dijital baskı sektörüne farklı çözümler sunan Karya Dijital, halı sektörüne de hizmet vermeye başladı. Son olarak halıya direk baskı yapabilen full entegre bir sistem geliştirdiklerini ifade eden Karya Dijital iş Geliştirme Müdürü Berkay Alper, sektöre sunacakları yeni çözümler hakkında bilgi verdi.

Öncelikle firmanız ve markalarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

1990 senesinde Brode Art ile nakış desenciliği faaliyet alanıyla başladığımız yola, 1994’te transfer baskı sektöründe Hitit Transfer markamızla Türkiye lideri konumuna getirdiğimiz firmamız, yine aynı yıl Karya Tekstil çatısıyla, alanında öncü olarak kalite ve sürekliliğin bir simgesi haline gelmiştir.

Karya Dijital, son 15 yıldır dijital baskı sektörüne süblimasyon ve direkt baskı boyası, baskı makinesi, süblimasyon kâğıdı tedariği gerçekleştirmektedir. Teknik destek birimimizle, sektörün ihtiyacı olan teknik servis desteğini, rutin makine bakım ve onarımları dışında, renk yönetimi ve maliyetler konusunda da hizmet veriyoruz. Dijital dünyanın her geçen gün gelişmeye devam etmesiyle birlikte 2018 yılında ise Karya Dijtal iştiraki olarak doğmuş Sign In Turkey markamızla, dijital baskı makineleri ve yedek parçalarının tedariğini sağlamaktayız.

Halı sektörü için ne gibi çözümler sunuyorsunuz? Baskılı halı makinalarında ne tür ürünleriniz var?

Biz süblimasyon sektöründe hem makine hem de boya satışında açık ara lider konumundayız. Haliyle süblimasyon sistemi ile halı üretmek isteyen müşterilerimiz bizi direk buldular. Şuan sadece Gaziantep’te 30 adet makinamız çalışmakta.

Süblimasyon kağıdına baskı yapabilen geniş ve hızlı makina seçeneği çok fazla yok. Süblimasyon kağıdına baskı yapabilen 16 kafalı makinamız var. Bu gerçekten sektördeki diğer makine ve performanslarına baktığınız zaman çok büyük bir atılım. Bu makine, halıya transfer etmek üzere saatte 750 metrekare süblimasyon baskı yapıyor. Daha sonra bu kağıdı halıya aktarmak için bir sistemden geçiriyorsunuz. Orada bir hız problemi yok. Çünkü dijital halı üreten bir fabrikanın kapasitesini belirleyen ana konu, makinanın baskı hızıdır.

Halı dijital baskı sektöründe, Özellikle Amerika’ya hitap eden, fazla hav yüksekliği ve sıklığı olmayan halılar üretiliyor. Bunun dışında yüksek hav ve sıklığa sahip halılar var. Bunlara da bir baskı yapma ihtiyacı ortaya çıktı. Bunu dünyada yapan bir firma var. Onun fiyatları da çok yüksek. Bizim sektörle alakalı 3 farklı çözümümüz var. İlki, tam dijital ve halıya direk baskı yapabilen full entegre bir sistem. İkincisi, kağıda baskı yapan makinaları, baskılı halı üretiminde kullanılacak hale getiren ekonomik bir model. Son olarak ise hali hazırda zaten konusunda lider olduğumuz kağıttan transfer makinaları. Bu şekilde halı sektörüne hizmet vereceğiz.

İhracat hakkında nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

İhracat konusunda ortaklı bir yapımız var. Çin’de bir fabrikamız bulunuyor. Çin ve Hindistan’a oradaki ortağımız satış yapıyor. Bunun dışındaki ülkelere ise biz satıyoruz. İç pazarda doyum noktasına ulaştığımızı düşündüğümüzden, geçen sene ihracat ekibimizi oluşturduk. Ancak pandemi süreci ortaya çıkınca çok etkili ihracat çalışmaları gerçekleştiremedik. Ancak buna rağmen Özbekistan, Türkmenistan, İran, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Tunus ve Cezayir’e ihracat yapmaya başladık.

Peki, yurtdışından makinalarınızla alakalı nasıl tepkiler aldınız?

Avrupa’da makinayı sattığımız yerden distribütörlük talebi geldi. Buda tabi ki bizleri memnun etti. Çünkü Avrupalıların ön yargılarını kırmak zor. Ama sonuçları gördüklerinde, bu kadar iyi sonuçları bu fiyatta bir makinadan almak, onları mutlu ediyor. Bu da bizi gururlandırıyor.

Comments are closed.