Dolce Vita 5 yeni mağaza açacak

Posted by

Dolce Vita, 2020 içerisinde Almanya merkezli, daha sonra ise ABD’de mağazacılık ve online operasyonun ağırlıklı olduğu bir şirket kurma kararı aldı.

Yeni normalleşme süreci ile birlikte markalarda bu süreçte nasıl bir yol izleyeceklerini belirlemeye devam ediyor. Önümüzdeki dönemde markalaşmanın önemini bilerek mağazalaşmayı arttıracaklarını söyleyen Dolce Vita Halı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Taşkıran, bu sebepten AVM’lerde 5 yeni mağaza açacaklarını açıkladı. Bu ortamda ticaretin artık daha da gerçekçi olacağını ifade eden Taşkıran, bu süreci bizim için değerlendirdi.

Öncelikle son dönemde yaşadığımız pandemi süreci, ihracatı nasıl etkiledi?

Pandemi sürecinin başlangıcında ihracatta küçük ölçekli siparişlerimizle beraber otel projelerimizde çok sıkıntı yaşamadık. Fakat büyük ölçekli siparişler ve özellikle de Çin, beklemeye alındı. Pandemi sürecinde Bulgaristan, Romanya, İsrail, Endonezya ve Belçika’da yeni bayilikler oluşturduk. Kazakistan’da büyük bir beş yıldızlı otel projesi gerçekleştirdik.

Marka olarak siz bu süreci nasıl geçirdiniz? İlerleyen dönemde neler yapmayı planlıyorsunuz?

Perakende ve toptan ağında Mart ayının 15’inden Mayıs sonuna kadar satış kaybı yaşadık. Fakat bu süreç bize markalaşmanın ve mağazalaşmanın önemini bir kez daha gösterdi. İlerleyen dönemde özellikle AVM’lerde yeni 5 mağaza açma planı oluşturduk.

Yeni ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz? İnsanlar bu dönemde hangi ürünlere rağbet gösteriyorlar?

Son 6 ayda 6 yeni kalite ürün yaptık. 6 kalite de ürünlerin farklı olmasından dolayı gerek bayi gerek nihai tüketici nezdinde çok talep gördü ve bu ürünler trend oluşturdu. Bundan sonra ki dönemde piyasada olan yerine görselliği yüksek ama fiyat olarak satın alınabilir düzeyde ürünlere konsantre olduk. Yaptığımız ürünlerin bütün dünyada satılabilir olmasına dikkat ediyoruz.

Online satış hakkındaki çalışmalarınız ve düşünceleriniz neler? Halı sektörü bu konuda sizce ne durumda?

Online satış olarak bayilik ağımız geniş olduğu için sadece kendi kurumsal sitemizde satış yapmaktayız. Orada da ürün satmaktan ziyade fiyatın belirleyici olması amacıyla satış yapıyoruz. Fakat dünyada halı mağazaları, Türkiye deki kadar yaygın olmadığı için 2020 içerisinde Almanya merkezli bir mağazacılık ve online operasyonun ağırlıklı olduğu bir şirket kurma kararı aldık. Almanya üzerinden de online olarak bütün Avrupa’ya satış yapma fikrimiz var. 2 sene içerisinde de aynı operasyonu Amerika Birleşik Devletleri’nde yapmayı düşünüyoruz. Online satış dünyada her gün artarak devam edecektir ve biz bunun bilincinde olarak yatırımlarımızı bu doğrultuda yapıyoruz.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Türkiye’nin ve Dünya’nın içinde bulunduğu gerek pandemi, gerekse ekonomik kriz ortamında ticaret daha gerçekçi şartlarda devam etmek mecburiyetindedir. Ülkemizdeki yeni çek ve senet kanunundan sonra toptan satışların kredi kartı, DBS ve nakit olarak geliştirilen yeni sistemlerde yürüme mecburiyeti oluşturmuştur. Bu da markaların ürün seçiminde, bayilik yapılanmasında çok daha seçici ve butik çalışmasını sağlayacaktır. Üretimde fiyat değil ürün odaklı çalışmalarımıza ağırlık verip halının son tüketici gözünde değerli bir emtia olduğunu göstermek hepimizin görevidir.

Comments are closed.