Dolce Vita yurtdışına açılıyor

Posted by
2019’da iç yapılanmasını genişleten Dolce Vita, 2020 yılında yurtdışına açılıyor.

2019 yılında 2 mağaza açıp bir de marka tanıtan Dolce Vita Halı, artık yurtdışında da hizmet verecek. İhracatta özellikle ülke bazlı marka distribütörlükleri vermek istediklerini belirten Dolce Vita Halı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Taşkıran, yeni yapılanmaları hakkında bilgi verdi. Yeni nesle teknolojiyi kullanarak ulaştıklarını ve onlardan ilham aldıklarını söyleyen Taşkıran, kurumsallaşmanın önemine dikkat çekti.

Dolce Vita iç piyasadan sonra yurtdışına da açılıyor. Sizi bu düşünceye yönlendiren noktalar nelerdir?

Dolce Vita markamızın yanına eklediğimiz luxury markamız Massimo, özellikle yurtdışındaki otel ve kontrat işlerde yoğun talep görmektedir. Bunu daha sürdürülebilir bir yapıya oturtmak için Almanya’da düzenlenen Domotex Hannover 2020 fuarında katılımcı olarak yer almaktayız.

İhracat noktasında yapmayı düşündüğünüz yenilikler nelerdir?

Alışılagelmiş fason ihracattan farklı olarak ülke bazlı marka distribütörlükleri vermek istiyoruz. Massimo markamızda kişiye özel halılarla mimarlara, mobilyacılara ve inşaat şirketlerine direk hizmet vermek amacındayız. Bunun yanında ilk önce Avrupa’nın belli şehirlerinde mağazalar açmak ya da franchise vermeyi düşünüyoruz.

Koleksiyonlarınızı oluştururken nelerden ilham alıyorsunuz?

Koleksiyonlarımızı oluştururken gençlerden ilham aldık. Yeni neslin sosyal medya ve internetten güncel ev modasını çok iyi takip ettiğini biliyoruz. Bundan dolayı müşteri odaklı renk, desen ve iplikteki son trendleri kendi tasarım ekibimizle birlikle halıya yansıtıyoruz.

2019 yılında gerçekleştirdiğiniz yeni marka ve yapılanmanızın sonuçları neler oldu?

2019 da iki farklı yatırımımız oldu. Birincisi Türkiye’de luxury segmentte ön plana çıkan Massimo markamızdır. Yurtiçi ve yurtdışında kişiye özel tasarım, halıda çok hızlı yol aldı. Bu akım, yurtiçinde özellikle mimarların, lüks mobilyacıların ve inşaat şirketlerinin çözüm ortağı oldu. İkinci yatırımımız perakende mağazalar konusunda oldu. Markalarımızın son tüketiciye direk ulaşması ve marka bilinirliğini arttırmak için iki yeni mağaza açmış bulunmaktayız. İlki İzmir Karabağlar ana cadde üzerinde bulunup, toplamda2.200 m2’dir. İkinci mağazamız ise İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Cemil Topuzlu Caddesinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Son yılları ve 2020 yılını değerlendirmek gerekirse halı sektör ve markanız adına neler söyleyebilirisiniz?

Son 2 yıl ülkemizde halı sektörü için çok zorlayıcı oldu. Her sektörde olduğu gibi halı sektöründe de köklü firmaların çok zor durumlara düştüğünü gördük. Kurumsallığın ve markalaşmanın amatörce yapılması, sektörümüzün en büyük sorunudur. 2020 yılında bayi ve personel eğitimlerine biraz daha yoğunlaşıp doğru ürün satışı ve tek fiyat konusunda ısrarcı olmayı sürdüreceğiz.

Sizce bir halı markasının tanımında en önemli olan şey nedir?

En önemli şey, son tüketiciye ürünü nasıl sunduğunuzdur. Burada da dikkat edilmesi gereken konu, bilgili personel ve AVM’lerde olduğu gibi ürünlerin tek fiyatlı satılmasıdır. 36 yıldır içinde olduğumuz halı işini severek icra ediyoruz. Dünya’daki trendleri takip edip sektörümüze ve ülkemize katkı sağlamak için elimizden gelen her şeyi daima yapacağız.

Comments are closed.