Erkaplan üretimde yeni teknolojik sistemlere geçiş yapıyor

Erkaplan üretimde yeni teknolojik sistemlere geçiş yapıyor

erkaplanHalı ihracatında Amerika ve Avrupa ülkelerine ağırlık veren Erkaplan, üretimde kaliteyi merkeze alıyor. Tasarımıyla özgün halılar oluşturduklarını belirten Erkaplan Yönetim Kurulu Üyesi Abdulkadir Erkaplan, bu yılki büyüme hedefleri ile projeleri anlattı.

Erkaplan firması 1991 yılında Mehmet Kaplan tarafından hayata geçirildi. Tek mekiklerle başlayan firma, 2003 yılında ise yeniden bir yapılanma ile aile şirketine dönüştürüldü. Yine aynı yıl Gaziantep Organize Sanayi Bölgesine geçen Erkaplan, toplamda sekiz adet olmak üzere üç tanesi beş metre, beş tanesi 4 metre elektronik makineyi bünyesinde bulunduruyor. Öte yandan 10 tonluk iplik tesisi ile de dikkat çekiyor.

Bu yıl kurulan yeni tesiste faaliyetlerini sürdüren firma, iki yıllık bir plan dâhilinde daha teknolojik makineler ile üretime devam edecek. Yeni fabrikaya dair detayları bizimle paylaşan Abdulkadir Kaplan, “5. Organize Sanayi’de 62 metre arsamızın 8 bin 300 metresini kapatarak, 2016 yılında faaliyete başladık. Avrupa menşeili son teknoloji çift sakal tıraş 5-50 özelliklerine sahip olan makinayı yeni tesisimizde gelecek yıl üretime alacağız. İlk olarak, 2004 yılında yerli makine ile üretim yapıyorduk. 2017 yılında hedefimiz, Amerika ve Avrupa menşeili makinalarla üretimi sürdürmek, 2018’de ise yeni makineleri de bünyemize katmak olacak” dedi.

Hedefin ilk sırasında Amerika yer alıyor

Türki Cumhuriyetlerden rotasını Amerika ile Avrupa’ya çeviren Erkaplan, yeni pazarlarda güçlenmeyi hedefliyor.

Yüzde yüz halı ihracatıyla çalışan firmanın hedeflerinin ilk sırasında Amerika olmakla birlikte, İngiltere gibi çalışmadıkları yeni erkaplan1ülke pazarlarının da gündemlerinde olduğunu belirten Kaplan, bu bölgelere %10 olan ihracatlarını %50’lere çıkarmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Bünyelerinde yer alacak yeni makineler ile kaliteyi arttırmayı hedefleyen firma, üretimde %10-15 oranında bir artış yaşanmasını bekliyor.

Üretim kapasitesinin iki katına çıkmasını planladıklarını anlatan Kaplan, “Artan üretimle birlikte bir yandan kaliteyi de yükseltiyoruz. Daha ince tıraş özelliği ile halı çok daha düzgün bir görünüme kavuşacak. Bu noktada bizim en büyük amacımız kaliteden ödün vermeden, güvenilir ürünler üretmektir. Satış noktalarında da daha güvenilir alanlara yönelmeyi planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“2017 yılından umutluyuz”

2016 yılının bekledikleri kadar sarsmadığını dile getiren Kaplan, aslında 2015 yılında ani bir kriz ile karşı karşıya kalındığı için özellikle ilk altı ayının çok daha zorlayıcı ve kötü geçtiğini belirtti.

İhracat noktasında, firmanın yurt dışı satışlarının iyi olduğunu da sözlerine ekleyen Kaplan, firma olarak bu yıl ki cirolarının 2015 yılına kıyasla yüzde 25 oranında arttığını ve krizinin arkada kalması nedeniyle 2017 yılından daha umutlu olduklarını söyledi.

Her yağmurun ardından güneşin doğduğu gibi her sıkıntının sonrasında refahın olduğunu dile getiren Abdulkadir Kaplan, “Bizlerin bu süreçte, etkili arge çalışmaları ile zorluklar karşısında dik durabilmesi gerekir. Bunun bilinciyle, piyasada olmayan, yenilikçi ve farklı halılar üretiyoruz. Buna, akrilik, polip ve polyester karışımı Anatolia dediğimiz halıyı örnek verebiliriz. Diğer bünyemizde yer alan mikropolyester halılarımızın iplikleri de özel olarak Hindistan’dan geliyor. Zahmetli olsa da çıkan sonuç memnun edici… Bu halılara müşterilerden aldığımız geri dönüşler ve bu doğrultuda satışlar da bizleri mutlu ediyor. Değişim ve yenilikle birlikte insanlar artık eskiyi istemiyor. Daha farklı ve yenilikçi ürünler talep ediliyor” diye belirtti.

“Domotex Almanya fuarının iyi bir ziyaretçi kitlesi var”

Domotex fuarında yer almanın önemli olmasına karşın Gaziantep ’deki fuarın iki yılda bir gerçekleşmesinin daha stratejik olacağını dile getiren Kaplan, fuarın Antalya bölgesinde yapılmasının daha verimli olacağını aktardı.

Çin fuarının da iyi bir fuar olduğunun, oradaki sıkıntının ise şartların daha ağır olması olduğunu sözlerine ekleyen Kaplan, ziyaretçi profilinin Malezya, Singapur gibi ülkelerden oluşması nedeniyle çok cazip olmadığını, Almanya’nın daha iyi bir ziyaretçi kitlesi olduğunu belirterek sözlerine son verdi.

 

#Erkaplan #üretimi #teknoloji #Halıihracatı #Halı #AbdulkadirErkaplan #proje

Comments are closed.