Halı tasarımcıları başkanını seçti

Halı tasarımcıları başkanını seçti

Halı Tasarım Derneği HATAD, birinci olağan genel kurulunu 27 mart cumartesi yaptı. HATAD’ın başkanı Selçuk Sayılı oldu.

Halının başkenti Gaziantep, artık tasarımında da başkenti olmaya aday. 2020 yılı ile birlikte GAIB öncülüğünde kurulan ve HATAD (Halı Tasarım Derneği) adını alan dernek, birinci genel kurulunu gerçekleştirdi. Kurulda yer alan isimler çalışmalarını uluslararası alana taşıyacak. Derneğin kuruluşu ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren HATAD Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Sayılı, farklı ülkelerin ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilerle ve tasarımcılarla birlikte yarışmalar ve konferanslar düzenleyeceklerini belirtti. Başkanlığa Selçuk Sayılı’nın seçildiği Halı Tasarım Derneği’nin başkan yardımcılığını, Levent Çepken yürütecek. Diğer yönetim kurulu üyeleri ise şöyle: H. Erhan Karaman, Yeter Korkmaz, Özgür Uşaklıgil, Tayfun Cevher, Ömer Türk, Pervin Sayar, Selçuk Bekler, Osman Köseler, Naime Yüksel Çalık, Abuzer Balyemez ve Ayşe Kayalar.

Tasarımcılar belge sahibi olacak

Gaziantep’te çok tasarımcı bulunduğunu söyleyen sayılı: “Devlet bunlar içerisinde sadece üniversite mezunu olan kişileri tasarımcı olarak tanıyor. Son yıllarda üniversite mezunu tasarımcıların sayısı artsa da, şuanda alaylı tasarımcı sayısı daha çok. Devlet, bu kişilerin tasarımcı olduğunun, bunun için de resmi bir kurumdan tasarımcı olduklarına dair belgelere sahip olması gerektiğini söylüyor. Markaların da bundan faydalanması adına HATAD (Halı Tasarım Derneği) Gaziantep Şehitkamil Sanat Merkezi’nde kuruldu.” dedi.

27 Mart cumartesi günü GAİB merkezinde tasarımcılarla bir araya geldiklerini söyleyen Sayılı: “Burada başkan ve yönetim kurulu üyelerini hep birlikte seçtik. Arkadaşlar bizleri başkanlığa layık gördüler. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, sergi ve konferans salonu gibi olanakları olan Şehitkamil Sanat merkezinde 2 ayrı derslik ve atölyeyi kullanımımıza sundu. Burada yapacağımız kültür, sanat ve diğer etkinlikleri uluslararası bir seviyeye taşımak istiyoruz. Farklı ülkelerin üniversitelerindeki ilgili bölüm öğrencilerinin de bu etkinliklere katılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son 6 aylık süreçte pandemi dolayısı ile bu girişimlerimizde aksaklıklar olsa da, ilerleyen zamanlarda bununla alakalı yaptığımız çalışmaların sonuç alacağından eminiz. Daha sonra bizim lokal olarak tasarımcı arkadaşlarımızın vakit geçireceği, gerektiğinde misafirlerini getireceği bir yer olması gerektiğini düşündük. Sanat merkezi girişinde bulunan Steps Kafe’yi hem derneğimize gelir amaçlı, hem de çalışmalar dışında dernek üyelerinin ve tasarımcıların vakit geçireceği bir yer olarak açtık.” dedi.

Tasarımcıların ufku genişleyecek

Derneğin kuruluş amacı hakkında da bilgi veren Selçuk Sayılı, sözlerini şöyle noktaladı: “Bizim buradaki asıl amacımız, tasarımcıların ufkunu genişletmek ve kendilerine olan özgüvenlerini arttırmak. Tasarımcıların gerçek performanslarını ve yeteneklerini tam olarak ortaya koymaları için burada onlara destek vermeye çalışacağız. Bu sayede halının başkenti Gaziantep’ten, ileride sektöre yön verecek, yeni kreasyonlar oluşturacak ve belki de trendleri belirleyecek çalışmalar çıkacağından ümitliyim.”

Comments are closed.