Hedef Katar, Dubai ve Afrika

Hedef Katar, Dubai ve Afrika

BSCI sisteminden tek seferde A notu alan Gaziantep’teki tek halı üreticisi olan Ravanda Halı, indoor ve outdoor halı üretiminde Gaziantep’in en önemli markalarından.

Şuanda üçüncü nesle emanet edilen Ravanda Halı, 1994 yılından beri halı sektörüne hizmet ediyor. Yıllık 9 milyon metrekare üretim gücüne sahip olduklarını ifade eden markanın üçüncü nesil temsilcisi ve Ravanda Halı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Uzanır, dünya standartlarını ifade eden üretici sertifikalarının hepsine sahip olduklarını söyledi. İhracat anlamında en çok ABD’ye ürün gönderdiklerini belirten Uzanır, yeni hedefleri ve ürettikleri halıların özellikleri hakkında bilgi verdi.

Öncelikle Ravanda Halı olarak kuruluşundan bugüne kadar geçen süreyi sizden dinleyebilir miyiz?

Öncelikle ben bu meslekte üçüncü kuşağım. Dedem Hacı Mustafa Uzanır bu mesleğe kalfalıktan başlamış ve satın aldığı el dokuma tezgahlarıyla sektöre 1994 yılında giriş yapmış. O zamanlar halı pek yok tabi; sadece kilim üretiliyor. Uzun yıllar ailesine kilim, battaniye ve pike dokuyup satarak bakmış. Babam Ramazan Uzanır ise okula gitmediği zamanlarda dokuma yapmaya başlamış ve dedem sayesinde kendini yetiştirmiş. Daha sonra ise amcalarım, Mehmet Ali ve Mustafa Uzanır’da bu kervana dahil olmuş. 1970’te babam Almanya’ya çalışmak için gitmiş. Döndüğünde ise Gaziantep’in ilk mekanik tezgahlarından birini ithal ederek sektöre giriş yapmış. Dedemin el dokuma tezgahları ve babamın mekanik tezgahı ile Uzanır ailesinde o zamanın modernizasyonu başlıyor. Bir baba ve üç evlat ile işler büyüyor. Daha sonrasında ise bayrağı biz devralıyoruz.

Marka olarak ne tarz halılar üretiyorsunuz?

Markamız “Flat weaving” denilen, ince dokuma yapısında, indoor/outdoor kullanım özelliğine sahip, kilim görünümüne benzeyen halılar üretmektedir. Ürünlerimizin içerisinde ultraviole ışınlarına karşı korumalı, suya, toza, kire dayanıklı, anti-bakteriyel özellikli ipliklikler kullanmaktayız. Bu sayede ürünler indoor ve outdoor kullanıma sahip olabiliyor. Indoor/ outdoor kısmını biraz açacak olursak eğer bahçeler, verandalar, ofisler için bu halılarımız uygundur. Suya ve kirlenmeye dayanıklı olması itibariyle mutfak ve banyolar için ideal kullanıma sahiptir.

Üretim kapasiteniz ve gücünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Aylık 750 bin metrekare ile yılda 9 milyon metrekare üretim kapasitemiz bulunuyor. Son teknoloji ve full otomatik makinalarımızda üretim yapıyoruz. Aileden gelen engin tecrübe ve birikim ile örgü ve teknik donanım bakımından da sektördeki en ileri gelen firmayız. Üretim gücümüz sadece kapasite olarak belirtmek, tam doğruluğu ifade etmiyor aslında. Çünkü dünya standartlarını ifade eden bazı üretici sertifikaları var ve bunlar da firmamızda mevcut. Mesela BSCI sisteminden tek seferde A notu yani 99% başarı ile tamamlamış Gaziantep’teki tek halı üreticisiyiz. Bunun yanı sıra Sedex-SMTA, CT-PAT ve GSV denetimlerini de başarı ile tamamladık.

Kullandığınız ürünlerin özellikleri neler? Sizi diğer markalardan ayıran en önemli özellikleriniz nelerdir?

Kullandığımız ürünler 100% sentetik, anti-alerjen, anti-bakteriyel, UV destekli, yani uzun süre güneş ışınları altında dayanabilirlik, alev almazlık ve kolay kullanım gibi özellikleri ile outdoor halı üretiminde bizi öncülerden biri yapıyor sanırım. Ayrıca tüm kalitelerimiz de oeko-teks standartlarında üretimini yapıyoruz ve tamamının sertifikasyonları mevcuttur.

Halı sektörünün son dönemi nasıl değerlendirebilirsiniz?

Halı sektörünün, “Flat Weaving” ile modernize olduğunu düşünüyorum. Tüketicilerde eski bir alışkanlık olan uzun yıllar halıyı kullanma artık yok. Bu yüzden biraz daha ince, kolay temizlenir ya da en azından kolay değiştirilebilir halılar tercih ediliyor. Bu değişiklik sektörümüzde ince dokuma halı üretenlerin çoğalmasına sebebiyet verdi. Outdoor olsun olmasın ince dokumalar butik şekilde evlerimize girdi. Günümüzden 10-15 yıl öncesine kadar halı denince taşıması zor, ağır ve satın aldıktan sonra uzun yıllar kullanılan halılar aklımıza gelirdi. Hatta trajikomiktir; “Mavi Boncuk” gibi bazı filmlerde suç aleti olarak dahi kullanılıyordu.

İhracat anlamında değerlendirmek gerekirse 2022 yılı nasıl geçti?

Hangi ülke ve bölgelere ihracat yapıyorsunuz? Yeni hedef pazarlar var mı? 2021 yılında Covid dolayısı ile yükselen internet alışverişi ciddi üretim talepleri almamıza vesile olmuştu. Çok yüksek seviyelere çıkmış talepleri gördükten sonra kesinlikle 2022 kötü bir yıldı. Sektörümüzün zirveyi gördükten sonraki yılı olduğu için iyi geçen bir yıl denemez açıkcası. Firmamızın ihracat yaptığı ülkelere ABD liderlik ediyor. Sonrasında Kanada, Meksika ve Brezilya takip ediyor. Avrupa bölgesinde İngiltere, Almanya, Fransa, Portekiz, Hollanda, Ortadoğu’da ise Suudi Arabistan ve Filistin’e ihracat yapıyoruz. Hedef pazarlarımız ise Qatar, Dubai ve Afrika bölgesi. Ülkemizde üretici ve ihracatçı olan firmaların belirli ölçülerde devlet tarafından bu konuda geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum

Comments are closed.