Hedef tüm dünya!

Posted by

Royal Halı 2022 yılında Amerika pazarındaki çalışmalarını güçlendirmeyi ve Japonya’ya ihracat yapmayı kendine hedef olarak belirledi.

2022 yılına Royal Halı olarak güzel bir giriş yaptınız. Peki, Royal adına 2021 yılı nasıl geçti?

2021 yılında bütçe hedeflerimiz çok agresif olmasına rağmen, bu hedeflerimizin %91’ini gerçekleştirdik. Ancak Amerika pazarında yılın son aylarında yaşanan talep yavaşlaması sektörü yavaşlattığı gibi bizi de yavaşlattı. Özellikle konteyner ve lojistik krizleriyle beraber yaşanan gelişmeler, halı ipliği üretimini durma seviyesine getirdi. Eğer bu gelişmeler yaşanmasaydı, yılı bütçe hedefimizin üzerinde kapatacaktık. Sonuç olarak başarılı bir yılı geride bıraktığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Peki, halı ve iplikte ne kadarlık bir üretim yaptınız?

BCF’te biz 2021 yılında 16 bin 500 ton iplik üretip sevk ettik. Bu neredeyse makinalarımızın teorik kapasitesine yakın bir oran. 2 milyon metrekare de halı üretip sevk ettik. Royal tarihinde 1 yılda en fazla üretilen halı rakamı yılda 2 milyon 400 bin metrekare. Biz 2021 yılında tarihi rekora çok yakın bir üretim gerçekleştirdik.

2022 yılında hedefler neler?

2022 yılında bizler makinelerin kapasitelerine göre yaptığımız çalışmalar sonucunda 18 bin ton iplik ve 3 milyon metrekare halı üretimi yapmayı hedefliyoruz. Halı üretiminde %50 büyüme hedefimiz var. Bu büyümenin büyük bir bölümü de ihracatta olacak. İlk önceliğimiz bu. İç piyasada 420 bayi ve 40 adet showrooma sahibiz. Bu anlamda ideal bir seviyedeyiz. Oran anlamında ise %60 ihracat, %40 iç piyasaya çalışıyoruz. Bu sene hedefimiz bu oranı %70-%30 yapmak. Yani iç piyasadaki gücümüzü koruyarak ihracatımızı arttırmak ve ülkemize döviz kazandırmak.

Yeni ihracat pazarları nereler olacak?

Amerika ve Japonya üzerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Amerika pazarına olan ihracatımızı geliştireceğiz. Japonya ise bizler için yeni pazar. Japonya kaliteli ve daha katma değerli halılar talep ediyor. Lojistik avantajından dolayı bu ürünleri Çin’den alıyorlar. Biz bu pazara nasıl gireriz? Çin’in yapamadığı neleri yaparız? gibi fikirleri şuanda kendi içerimizde tartışıyoruz. Bu konuyla alakalı birkaç arkadaşımızı pazar araştırması için oraya göndereceğiz.

Lansmandan sonra geri dönüşler nasıl oldu? Lansmana özel ürünlerinizden bahseder misiniz?

300 yeni desen ve kaliteyle lansman yaptık. 2022 yılında Royal Halı’da Elite, Mystic ve Nova, Pierre Cardin’de Voila, La Vita, Massive ve Atlas Halı markamızda Aster, Vage ve Etna koleksiyonlarımızla sahada olacağız.

Lansmandan çok güzel geri dönüşler aldık. Bir de standart halıların dışında hikayesi olan kalitelere önem veriyoruz. Studio markası altında daha önce girmediğimiz sisal grubu bu lansmanda ilk kez görücüye çıktı. Geometrik desenlerden simetrik desenlere kadar son dönemin gözde olan tarzlarını halılarımıza yansıttık. Hem halılarımız da hem de üretimimizde doğallık her zaman ön planda. Çevreye verdiğimiz önemi arttırarak devam ettirmekte kararlıyız, bu duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz.

Üretimde doğallık nasıl oluyor?

Biz fabrikamızda çevre kirliliğini önlemek adına gereken bütün sertifikaları aldık. Doğaya mümkün olduğu kadar az karbon izi bırakma derdindeyiz. Bir projemiz daha var. Şirketimizde kullanacağımız araçların tümünü elektrikli araçlara çevirmeyi planlıyoruz. Böylece karbon ayak izin minimize etmek için bir adım daha atmış olacağız. Fabrikamızın çevresinde kediler, köpekler ve kuşlar için evler yaptık. Bu şekilde doğadaki dostlarımıza da faydamız olsun istedik. Herkes kendi çevresini temiz tutar ve ihtiyacı olan canlılara yardım ederse, daha yaşanılabilir bir dünya olabileceğine inanıyoruz. Geçen sene yine fabrikada kullanılmayan arazilere zeytin ve nar fidanları diktik. Kullanılmayan arazilerimizin hepsini bu şekilde değerlendiremeye devam edeceğiz.

 

Comments are closed.