Hometex sektörü canlandırdı

Hometex sektörü canlandırdı

dekorHome&Tex Fuarı’nı, yerli ve yabancı 22 bin 134 sektör profesyoneli ziyaret etti.

Ev tekstili ve dekorasyon sektörünün ihracatını artırmak amacıyla düzenlenen Home&Tex Fuarı, CNR EXPO Yeşilköy’de tamamlandı. Fuarı, 3 bin790’ı yabancı olmak üzere toplam 22 bin 134 sektör profesyoneli ziyaret etti.

havluFirmaların fuara özel olarak hazırladıkları koleksiyonlar, hem iç piyasada hem de uluslararası yatırımcılar arasında beğeni topladı. Fuarda Arap ülkeler, renkli, çiçekli, emprime baskılı ev tekstili ürünlerine ilgi gösterirken, Rusların tercihi de altın ve gümüş rengi tonları oldu.

CNR Holding Kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık A.Ş. tarafından Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) iş birliğinde gerçekleştirilen Home&Tex ‘Ev Tekstili ve Dekorasyon Fuarı’ bu yıl 4’üncü kez düzenlendi. Perdeden döşemelik kumaşa, yer kaplamalarından bornoza, havluya kadar ev tekstiline ve dekorasyonuna ait tüm ürünlerin bir arada sergilendiği Home&Tex Fuarı’nı, yerli ve yabancı 22 bin 134 sektör profesyoneli ziyaret etti. Home&Tex Fuarı, Rusya, Almanya, Fransa, İtalya, Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere 96 ülkeden gelen alıcıları ağırladı.

Home&Tex’in yurt içinde olduğu gibi, yurt dışında da kısa bir sürede bilinirliliği arttı. Ev tekstili ve dekorasyon sektörünün yerli ve yabancı alıcılarla buluştuğu Home&Tex, dev bir alanda gerçekleşti.

Yaklaşık 600 firmaya ev sahipliği yapan Home&Tex, Almanya, Fransa, Rusya, İtalya, Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu ülkelerinin de içinde bulunduğu 92 ülkeden alıcı grubunu da ağırladı.

Hedef 10 milyar dolar ihracat!

Üretim, istihdam ve ihracatı ile ülke ekonomisinin lokomotif sektörü durumunda olan ev tekstilinde, 2023 yılında 10 milyar dolar ihracat hedefleniyor. Türk ev tekstilinin ihracatını artırmak amacıyla düzenlenen Home&Tex Fuarı sektörün Türkiye’deki potansiyelinin dış pazarlara tanıtılması amacıyla düzenleniyor.

Arap ülkeler, ev tekstilinde canlı renkleri tercih etti

fuar2

CNR EXPO Yeşilköy’de 600 markanın katılımı ile düzenlenen Home&Tex Fuarı’nda, firmalar tarafından fuara özel olarak hazırlanan koleksiyonlar hem iç piyasada hem de uluslararası yatırımcılar arasında beğeni topladı.  Ev tekstili ve dekorasyonunda tercihlerin bölgelere göre değişiklik gösterdiğine dikkat çeken firmalar, ev tekstilinde iç piyasada krem, toprak, mavi renk tonlarının, Rusya’da altın ve gümüş rengi tonlarının, Arap ülkelerinde de dökümlü desenlerin, canlı renklerin tercih edildiğini belirttiler. Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap ülkelerinin cıvıl cıvıl emprime baskı bornozlara ilgisinin büyük olduğunu belirten Minteks Firması sahibi Özkan İrman, şöyle konuştu: “Fuara özel olarak, Avrupalı müşterilerimize ve iç piyasaya gideceğini düşünerek çok renkli, çiçek desenli, emprime baskı içeren koleksiyonlarımızı hazırladık.  Ancak fuarda, renkli ve çiçekli bornozlarımıza en büyük ilgi Arap ülkelerinden geldi.”

Led ışıklı store perdeler

Endonezya, Cezayir, Fas, Libya gibi Müslüman ülkelerden gelen ziyaretçilerin fuarda, kadife seccadelere ilgileri büyük oldu. Home&Tex Fuarı’nda, TAÇ’ın trendleri ve yenilikleri içeren perde ve ev tekstili koleksiyonları da beğeni topladı. TAÇ’ın içerisinde led ışıkları barındıran ve leke tutmaz store perdeleri fuarda dikkat çekti.

ffuarTürkiye’de ev tekstili ve dekorasyon endüstrilerinin bir arada katılım gösterdiği en büyük uluslararası ticari platform olan HOME&TEX, sektörün dinamizminin, gücünün, prestijinin ve tecrübesinin, hedef pazarlara katma değerli ürün ihracatı olarak yansımasında oldukça önemli bir role sahip.

Türkiye, ev tekstilinde hemen hemen tüm ürün gruplarında (havlu, çarşaf, yatak örtüleri, perde, battaniye, yastık, yorgan, masa örtüleri, tül, dantel, goblen gibi) üstün kalite ve ürün çeşitliliği ile dünya devlerinden biri ve liderliğe oynuyor. Son 10 yılda yüksek üretim kapasitesi, vasıflı işgücü, yetenekli ve tecrübeli tasarımcıları ve son teknoloji ürünü makine parkıyla ürün kalitesini artıran sektör, maliyetleri düşürdü ve dünya ortalamasının altına çekmeyi başardı.

 

#Hometex #sektör #HomeTexFuarı #Evtekstili #dekorasyon #Fuar

 

Comments are closed.