İhracat hedeflerinin yarısına ocak ayında ulaşıldı

Posted by

2022 yılında 6 milyar dolar ihracat rakamı bekleyen mobilya sektörü, bu rakamın yarısına ocak ayında ulaştı.

İstanbul Mobilya Fuarı, bu yıl ilk defa tek bir çatı altında gerçekleşti. İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy ve TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 25-30 Ocak tarihleri arasında eş zamanlı gerçekleşen fuar, Avrupa’nın en büyük mobilya fuarı olma özelliğini taşıyor. MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği) Başkanı Nuri Gürcan, fuarda 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti. Fuarı değerlendiren Gürcan: “Beklediğimiz yoğunluğu yakaladık. 20 bin civarında yabancı ziyaretçimiz var. Uzun yıllardır dünyada mobilya fuarı yok. İlkini biz gerçekleştirmiş olduk. İstanbul’da bulunan iki büyük fuar merkezinde bunu ilk defa gerçekleştiriyoruz. Tüm fuarı gezmek isteyenler en az 4 gün geçirdi burada.” dedi.

Artık yurtdışında mağaza açmak popüler

2021’de ihracatı %26,4 artırarak 4,3 milyar dolara taşıdıklarını belirten başkan Nuri Gürcan, 2022 ihracat hedefinin yarısına bu fuarda ulaştıklarını söyleyerek şunları kaydetti: “2022 yılında 6 milyar dolar ihracat rakamı bekliyoruz. Bu rakamın yarısını bu fuarda gerçekleştirdik. Artık fuarlara yurtdışından ürün almaya gelenlerden daha çok mağaza açma talebiyle gelenler var. Bu istekte doğal olarak rakamları yukarıya çekiyor. Biz bu durumdan memnunuz. Pandemiye rağmen büyüyen sektörlerden birisiyiz. Bu hem iç piyasa hem de ihracat için geçerli. Normalde ihracatta %10-15 arası büyüme sağlarken, geçtiğimiz yıl bu rakam %23 oldu. Bu da 2023 yılı hedefleri adına önümüzü açtı.”

ABD pazarına 1 milyar dolar ihracat hedefi

“İhracatın katma değerli olması için hammaddenin ihraç edilmek yerine iç pazarda mobilya sektörüne sunulup kilogram başına 3 dolarlarda -ki hatta MOBSAD üyelerimiz minimum 10 dolar ihracat gerçekleştiriyor- ihracat yapabiliriz” açıklamalarında bulunan Gürcan, “Çin’in pandemiden dolayı kaybettiği pazarları kazanıyoruz. Özellikle Avrupa ülkelerinden Türk mobilyasına yönelik ciddi bir talep artışı olduğunu söyleyebiliriz. Sektör olarak pandemi rüzgarından iyi yararlandığımızı düşünüyorum ve bunu bu sene 6 milyar dolar ihracatla perçinleyebiliriz. ABD pazarında ciddi bir artış var ki Avrupa ve ABD pazarları, kilogram başına ihracatta bize ciddi kazanımlar sundukları için değerliler. Bu pazarlara kilogram başına 6 dolarlara varan ihracat gerçekleştiriyoruz. ABD pazarına yaptığımız ihracatı bu yıl 1 milyara dolara çıkarmak istiyoruz” dedi. Mobilya sektörünün 2022 hedefleri için kapasitelerin arttırılması, mobilya sektörüne yönelik yeni OSB alanlarının oluşturulması ve sektörün kanayan yarası kalifiye eleman sorununun çözümünde meslek liselerinin artırılması gerektiğini vurgulayan MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan, fuarda 3 milyar dolarlık iş anlaşması gerçekleştirdiklerine de sözlerine ekledi.

Comments are closed.