Motif Halı, “İlmek ilmek dokunan bir sevdadır halı”

Motif Halı, “İlmek ilmek dokunan bir sevdadır halı”

motifhalı“Türk dünyasının en önemli unsurlarından olan halı, duyguların sessiz bir şekilde anlatılmasında kullanılan en yetenekli olduğumuz sanat dallarından biri… İlmek ilmek sevdaların dokunduğu halı, günümüzde son teknolojiye sahip bilgisayarlı makinelerde dokunuyor. El emeğinin yerini alan makineler yüzünden her ne kadar duygusallık azalsa da, artık farklı güncel ihtiyaçlara hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Dekoratif bir obje olarak hayatımızı paylaşan halının mobilya ve perde ile bir kombin oluşturması bizim için esas konudur. Bu bağlamda hem geleneklerimizden kopmadan hem de güncel ihtiyaçlara cevap verecek tarzda desenler üretmeye çalışıyoruz.”

Halı sektörüne 2004 yılında adım atan Motif Halı, kurulduğu günden itibaren kalite ve müşteri memnuniyetinden ödün vermemeyi ilke edinmiş.  Bunun içinde yeniliklerin sıkı takipçisi olan firma, makine parkurunu sürekli yeniliyor. Motif Halının hedefleri büyük… Bu hedeflere giden yolda mesleğin getirdiği etik ilkelere bağlı kalarak tedarikçilerine, müşterilerine, çalışanlarına dürüst ve güvenilir duruşundan ödün vermemeyi planlıyor. Evrensel bilgiye ve bilgi paylaşımına değer veren, tarihi ve kültürel dokuların bilinciyle kurumsallığı esnaflıkla kusursuz bir şekilde harmanlayarak faaliyetlerini sürdürüyor.  Bu sayede de güçlü tasarımları, yenilikçi, nitelikli ürün ve hizmetler ile farklılık oluşturarak sektörünün gelecek vadeden firmaları arasında yerini alıyor.

Müşterilerine sağladığı ürün ve hizmet kalitesi, müşterilerinin beklentilerinin üstüne çıkma gayesi ve sürekli gelişme ilkesi ile takım ruhu içinde çalışmaktadır. Çalışanlarının en değerli varlığı olduğundan yola çıkarak, çalışanlarına yatırım yapmak ve çalışma ortamını sürekli iyileştirmek Motif Halının ana amaçlarından biridir. Gaziantep 3. organize sanayide bulunan fabrikamızda Akrilik, Yün, Polip ve Polyester, parça halı ve duvardan duvara halı üretmektedir. 2010 Yılında yönetim kadromuzun almış olduğu endüstriyel yatırım kararı ile birlikte 16.000 m2 alanda Niğde Organize sanayide 600 Ton Kapasiteli Akrilik-Yün iplik tesisi kurmuştur. 2014 yılında Gaziantep 1. Organize sanayi bölgesinde 10.000 m2 alanda 600 ton üretim kapasitesine sahip Polipropilen iplik üretim tesisleri ile Toplam 46.000 m2 alanda entegre bir tesis olarak Halı üretimi yapmaktadır. Müşterilerimizin Türkiye’nin dört bir yanında bulunan tüm seçkin mağazalarından Motif Halı ürünlerini temin edebilmesini hedefliyoruz.

motif

Halı koleksiyonu oluşturulurken trendler baz alınıyor

“Motif halı olarak 2004 yılından günümüze kadar sektörden edindiğimiz tecrübeyi, güncel trendlerle harmanlayarak, her geçen gün geliştirmeye ve evlerimizin vazgeçilmezi olan halıyı dekoratif bir ürün olarak sunmaya devam ediyoruz. Arge ekibimiz ile birlikte ulusal ve uluslararası halı ve mobilya fuarlarını takip ederek, güncel renkleri belirliyor ve eviniz için en iyi kombini oluşturacak tasarımlar yapıyoruz.  Bu senenin modası olan canlı renkleri, pembe, mavi, mor, yeşil, sarı ve kremin uyumunu halılarımıza yansıtıyoruz. Motif halı olarak bizler günün stresini atabileceğiniz oturma odası halıları, en değerli misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz salon halıları, yazın ışıltısını yansıtan yazlık halıları ve koridorlara anlam katan yolluklarımız ile değerli müşterilerimizin beğenilerine hitap etmeyi hedefliyoruz.”

Teknoloji ile entegre üretim yapılıyor

“Halı üretiminde dikkat ettiğimiz hususların başında doğal kaynakların bilinçli kullanılması, maliyet ve müşterilerin bizden almaya alıştıkları yüksek kalite standardını koruyarak üretim yapmak geliyor.

Üretim konusunda yeni teknolojik gelişmeleri gerek dokuma ve dokuma makineleri konusunda gerekse halı apre ve konfeksiyonu ile ilgili teknolojik gelişmeleri halı piyasasındaki yeni trendlere göre takip ediyoruz. Sektörün geleceği bu takibi gerekli kılmaktadır. Yeniliklerin takip eden ve gelişime açık olan firmalar bu sektörün öncüsü olacak ve bizde bu firmalar arasında her zaman yer almayı hedefliyoruz. Motif Halı entegre bir tesis olarak son teknolojiye sahip 10 adet Van De Wiele, 3 adet te Schöner tezgâhta aylık 450.000 m2 de halı üretimi yapmaktadır. Kullandığımız tezgâhlar, halı konfeksiyon, oyma, apre hatlarımız halı üretiminde kullanılan son teknolojiye sahiptir.”

Untitled-1

Halı tercihinde ülkelerin kültürleri belirleyici oluyor

“İhracatta araştırma yapılması için öncelikle ülke seçimi yapılıp, ona göre ülkede giden kalitelerde çalışma yolu alınır. Pazar araştırmasında ilk olarak rakiplerinde durumu gözden geçirilir. Pazar da rakiplerimiz neler yapıyor ve onlardan farklı kalite çalışması yapılır. Tabii ki fiyatlandırma boyutunda uygun kaliteyi uygun fiyata satmak gerekiyor. Herkes satıcı olabilir ama bizim gayemiz müşterimizi iş ortağı yapabilmektedir. Onların talepleri ve önerileri bizim için çok değerlidir. Birlikte arge çalışması bizi hedefe daha çabuk götürüyor. Her ülke farklı kalite ve desen seçimi yaptığından hassas bir çalışma gerekiyor. Her türlü PP heatset; BCF; Frize ve akrilik her yerde gitmiyor; kimisi ucuz halı istiyor kimisi daha yüksek kalite istiyor. Örneğin akrilik kalitesi Amerika; kanada ve İsrail’de gitmiyor ama bu bölgelerde PP heatset yüksek ve düşük kalite de gidiyor. Bizim en büyük avantajımız rakiplerimize göre kendi iplik tesisimizin olmasıdır. Özellikle Ortadoğu ve Amerika  pazarında çok güçlüyüz. Kendimize şuanda Avrupa; Rusya; Türki Cumhuriyetleri ve Uzakdoğu ülkelerini hedef almış durumdayız. Hedef sadece satmak değil; ülkemize ve milletimize de değer katma öncelikli hedeflerimiz arasındadır.”

Ortadoğu’daki savaşlardan dolayı sektör kan kaybetti

“Yaşanan siyasi darbe girişimi ülkemize ve iç piyasaya ciddi anlamda zarar verecekti. Fakat milletimiz bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek bu darbeyi engellemiş ve ülkemizin selamete çıkmasına vesile olmuştur. Bu yaşanan siyasi darbe girişiminin kısa ve uzun vadede etkilerini atlatabilmek için canla başla çalışmamız ve yatırımlarımızı sürdürmemiz gerekmektedir. Her kriz döneminin ertesinde olduğu gibi hükümetimiz, milletimiz, sanayicimiz elele kısa sürede zorlukların üstesinden gelecek ve krizi fırsat olarak değerlendirecektir. Şuanda yaşanan küresel sıkıntılar ise sadece bize değil tüm dünyadaki müşterilerimize yansıyor. Savaş ve ekonomik iplikdengeler maalesef sektöre ciddi zararlar veriyor. Suriye savaşı ve Orta Doğudaki Yemen ve Libya savaşları da sektörümüzü ciddi manada yara veriyor. Sektörün bu bölgelerdeki alacaklarını tahsil edememesi birçok firmayı iflasın eşiğine götürüyor. Ayrıca siyasi ilişkilerimizin gerildiği Rusya ve Mısır da bize zarar verdi. Siparişlerin düşük olmasının bir sebebi budur. Maalesef kısa vadeli olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden bizdeki sıkınlar da kısa vadeli değil. Sektöre ciddi mana da ihracat desteği ve kredi faizlerinin düşürülerek uzatılması gerekiyor.”

Yeni yapılanma ile hedef halı pazarında yeni bir marka oluşturmak

“Motif halı Türkiye halı pazarını 9 bölge bayi ile yönetmeyi hedeflemektedir. Yeni bir yapılanma içerisinde olan Motif halı, Türkiye halı pazarı için yeni bir marka oluşturma gayretiyle çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. 2 aylık süre içerisinde bütün koleksiyonlarını tamamlayarak, yeni kataloğu ile piyasadaki yerini alacaktır. Bölge bayilikleri verildikten sonra satış noktaları hakkındaki bilgilerde web sitemiz üzerinden ilan edilecektir.”

#Halı #MotifHalı #Röportaj #Trend #Teknoloji #Firma

 

Comments are closed.