Pastel renkler… sade desenler…

Pastel renkler… sade desenler…

İç mekanlarda daha fazla zaman geçirdiğimiz bugünlerde yaşam alanlarının değişimi de oldukça fazla. 2021 yılında halı sektörünün de bundan etkilendiği ve koleksiyonların buna göre tasarlandığına şahit oluyoruz. Bizde Decor Dergisi olarak, hem pandemi sürecine adaptasyonları hem de yeni kreasyonlar hakkında sorularımızı Royal Halı’ya yönelttik. Royal Halı A.Ş. Genel Müdürü Tansel Tula 2021 yılında Royal, Pierre Cardin ve Atlas markaları için 2’şer koleksiyon çıkaracaklarını açıkladı.

Halı sektöründe Ar-Ge ve inovasyona yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Royal Halı ‘nın 2020 yılı nasıl geçti, bu yıla ilişkin görüşlerinizi ve yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

2020 yılı gerek ülkemiz, gerekse dünya açısından zor bir yıl oldu. Mart ayında Antalya’da oldukça başarılı bir lansman gerçekleştirdik. Ürünlerimiz sahada çok beğenildi. Özellikle Pierre Cardin’de Monet, Royal’de Nero ve Atlas Halı’da ise Motto ve Begonvil koleksiyonlarımız ayrı ilgi gördüler. Mart ayındaki lansmanımızdan döner dönmez pandemi süreciyle karşı karşıya kaldık.

Çok iyi başladığımız bu yılın ikinci çeyreğinin pandemi nedeniyle oldukça durağan geçtiğini söyleyebilirim. Yılın 3. Çeyreğinden itibaren ise ertelenen ürün ihtiyaçları, bir anda bize ve sektöre ciddi taleplerle geri döndü. Ve yılın son dönemi yine kısıtlamalarla karşı karşıya kaldık. Tüm bu gelişmeler, tedarik, üretim ve sevkiyat planlamalarımızda uzun mesailer harcamamızı gerektirdi. Sonuç olarak; Royal Halı olarak 2020 yılını satış ve karlılık anlamında oldukça mutlu kapatıyoruz. Geçtiğimiz yıllara göre büyümenin ve karlılığın rakamlarımıza yansıdığı bir yıl olduğu için mutluyuz.

Royal Halı hangi noktalarda rakiplerinden ayrılıyor?

Royal Halı A.Ş. öncelikle her biri çok değerli olan, farklı tarzlarda koleksiyon çıkaran üç farklı markayı bünyesinde bulunduruyor. Royal Halı sektörün en inovatif markası, Pierre Cardin Halı dünyaca ünlü bir marka ve Atlas Halı 54 yıllık bir geçmişe sahip en önemli halı markalarından biri. Royal Halı olarak, sektöründe Ar-ge ve inovasyona verdiği değer ve yaptığı yatırımlarla öncü marka konumundayız. İnovasyon gücümüzü müşteri beklenti ve isteklerini göz önünde bulundurarak kullanıyoruz.

Koleksiyonlarınızı belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Biz koleksiyonlarımızı belirlerken dünyadaki mobilya, tekstil, aksesuar trenlerini araştırıp, analiz ediyoruz. Mobilya ve tekstil ile ilgili yurtdışında ve yurtiçindeki önemli fuarlara tasarım ekibimizle birlikte katılıyoruz. Bu yıl pandemiden kaynaklı bu fuarlar gerçekleşmedi. Artık dijital çağda yaşadığımız için ev modasını dijital mecralar üzerinden de takip edebiliyoruz.

Yaptığımız araştırma ve analizler sonucunda şunu söyleyebiliriz ki; Pandemi ile birlikte dünya büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine girdi. Evlerde daha fazla vakit geçirilmeye başlanması birçok kişiyi mekanlarda değişiklik yapmaya, mekanlara daha fazla özen göstermeye yönlendirdi.

Evden çalışma sistemine geçilmesiyle beraber de insanlar bir yandan şıklığı önemserken bir yandan ferah ve konforlu bir ortam tercih ediyor artık. Mobilya ve ev dekorasyonunu kapsayan her sektör pandemi sürecinden olumlu etkilenen sektörlerden. Ev ve mekanların vazgeçilmez unsuru olan halı da bu sektörler arasında yer alıyor. Royal Halı, Pierre Cardin Halı ve Atlas Halı 2020 yılında da en çok tercih edilen halı markaları arasındaydı.

2021 yılı halı trendlerinden ve yeni koleksiyonlarınızdan bahseder misiniz?

Halı sektörünün, mobilya sektörü ile paralel ilerleyen karakteri gereği; mobilya sektöründeki her yenilik ve değişim halı sektörünü de yakından ilgilendiriyor ve halıdaki trendleri belirliyor.

2020 mobilya trendlerinde olduğu gibi 2021 yılı mobilya modasında da huzur veren pastel renkler hakim olacak. Yeni yılda da konfora önem veren ve daha sade ürünlerle üretime devam edilecek. Kırmızı, fuşya, turuncu tonlar daha çok dekorasyon aksesuarlarında kullanılarak ortama renk katacak. Royal, Pierre Cardin ve Atlas Halı 2021 koleksiyonlarını bu anlayışta hazırlıyoruz. Koleksiyonlarımız, pastel renkler ve yormayan sade desenlerden oluşuyor. Zaman zaman ortama renk katabilmek için sıcak tonlar da koleksiyonlarımıza yansıyor.

2021 yılına özel Royal Halı’da 2 farklı koleksiyon, Pierre Cardin Halı’da 2 farklı koleksiyon ve Atlas Halı’da 2 yeni koleksiyon çıkarmayı planlıyoruz. Tasarım ekibimizin büyük titizlikle hazırladığı koleksiyonlar, huzur veren pastel renkler ve geometrik formlar, soyut düzensiz çizgiler, geleneksel motifler ve grafik temalı desenlerden oluşuyor.

Son olarak 2021 yılı hedefleriniz ile birlikte eklemek istedikleriniz ve okuyucularımıza mesajınız var mı?

2021 yılı için bütçe çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Pandeminin etkilerinin aşı çalışmalarına paralel olarak 2021 yılı ikinci yarısında azalmaya başlayacağını öngörüyoruz. Yeni yılda; iç ve dış piyasalarda büyüme trendimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz. Çalışanlarımızın sağlığını ve mutluluğunu öncelikli hale getirerek; müşterilerimize sunduğumuz ürün kalitesinden de ödün vermemek ilkemizi koruyacağız. 2021 yılının, ülkemize ve okuyucularımıza huzur, mutluluk ve başarılarla gelmesini diliyorum.

Comments are closed.