Tabloda çerçeve halıda saçak

Tabloda çerçeve halıda saçak

Sektördeki tecrübesiyle 2018 yılında saçak üretimine başlayan Eren Saçak, kısa sürede hızlı adımlarla büyümeye devam etti. Kısa süre içerisinde Asya, Ortadoğu ve Balkan ülkelerine ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Özbağ, sektörü ve marka başarılarını değerlendirdi.

Firma olarak son döneminizi değerlendirir misiniz?

Eren saçak olarak ilk kurulduğumuz günden bugüne oldukça ivme kazanıp yatırımlarımızı artırarak kapasitemizi aylık 25 tondan 40 tona çıkardık. Dolayısı ile istihdamı fazlasıyla artırarak ülkemizin ekonomisine katkı sağladığımızı düşünüyorum. İnşallah ilerleyen zamanlarda çok daha fazlasını hedefliyoruz.

Halılar için ne tarz saçaklar üretiyorsunuz? Bunların özellikleri nelerdir?

Halılar için her yıl modayı yakından takip edip halı üreticileri ile birlikte hareket ediyoruz. Ar-Ge çalışmalarıyla gündemdeki halı modellerine en yakışan saçakları tasarlayıp sunuyoruz. Genelde saçaklarımızı pamuk, akrilik ve polyester iplikleri ile üretiyoruz. Aynı zamanda el ile bağlanan özel saçaklar da bulunuyor. Yani sanat işliyoruz açıkçası.

Saçağın halı için önemi nedir? Neden bazı halılarda saçak kullanılıyor, bazılarında kullanılmıyor?

Bir tabloda çerçeve nasıl vazgeçilmez ise saçakta halıda vazgeçilmezdir. Çünkü biz gerçekten halılara görsellik katıyoruz. Halıların görünümü saçak sayesinde bambaşka bir boyuta geçiyor. Bazı halıların saçaklı bazılarının saçaksız olması tamamıyla tercih meselesi. Bazı ülkeler saçağı tercih etmiyorlar.  Fakat bazı ülkeler bizim Anadolu insanı gibi eskiden bugüne gelen halı kültüründe saçağa alışmış durumda.

İhracat çalışmalarınız ne durumda?

Firmamız kısa sürede başarılara imza atarak Asya ve Ortadoğu ülkeleri ile dönemsel olarak ihracat yapmaya başladı. Bu sayı her geçen gün artmakla birlikte, önümüzdeki dönemde daha fazla ülke ve bölgeye ulaşma hedefindeyiz.

Üretim kapasiteniz ve üretim gücünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’de aylık yaklaşık 400-450 ton gibi bir üretim mevcut. Bunun yaklaşık %10’unu biz karşılıyoruz. Bu da 40 tona tekabül ediyor. Müşterilerimizin talebine göre ilerleyen zamanlarda bu rakam artacaktır.

Sektör olarak güzel bir konumdayız. Bu konumu daha ileriye taşıyacağımızdan hiç şüphemiz yok. Sağlam adımlarla ilerleyerek geleceğe yatırım yapıyoruz. Eren Saçak olarak herkese 2022 de hayırlı bereketli bol kazançlar dileriz.

Comments are closed.