Altek halı sektörü için yılda 110 bin ton hammadde üretiyor

Posted by

22 ülkede bulunan ofisiyle 60’tan fazla ülkede hizmet veren Altek, 2015 yılında Türkiye faaliyetlerine başladı. İstanbul Ofisi olarak 10 çalışanı ve 3 deposuyla müşterilerine hizmet verdiklerini ifade eden Altek Türkiye, Avrupa ve CIS Ülkeleri Bölge Başkanı Taha Can Çavuşoğlu, 4 kıtada hizmet verdiklerini söyleyerek, halı sektörüne dair yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kuruluşunuzdan bugüne kadar firmanızı sizden dileyebilir miyiz?

Altek International FZE, 2009 yılında Dubai’de kurulmuş, tamamı yabancı sermayeli, kimyevi hammadde imalatı ve distribüsyonu yapan global bir şirkettir. Hindistan ve Tayland’da, halı ve tekstil, yapı kimyasalları ve kompozit sanayilerine sunmak üzere lateks dispersiyon üretiminin yanı sıra, bitumen membran ve akrilik reçine üretimi gerçekleştirmektedir.

Üretim faaliyetlerinin yanı sıra, 22 ülkede bulunan; ofis, depo ve saha çalışanlarıyla 4 kıta ve pek çok coğrafyada kimyevi hammadde alanında distribütörlük faaliyetlerini sürdürmektedir. Genel itibariyle, halı ve tekstil, tekstil yardımcı kimyasalları, endüstriyel yapıştırıcı, plastik ve kablo, kauçuk ve lastik, polimer emülsiyon, petrol ve gaz, petrokimya, kaplama ve mürekkep, kompozit, yapı kimyasalları endüstri gruplarına uygun hammaddelerin distribütörlüğünü gerçekleştirerek, sunduğu lokal stok, lojistik avantaj, kalite ve istikrar, teknik açıdan donanımlı ekip, rekabetçi fiyat gibi imkanlarıyla, müşterilerine çözümler sunmaktadır.

2015 yılında başlayan Türkiye’deki ticari faaliyetlerimiz ve satışlarımız 2018’den itibaren hız kazanmıştır. 2021 yılından itibaren Türkiye’de de Altek International Kimya olarak tüzel kişiliğini kuran firmamız, bugün Türkiye’deki 10 çalışanı ve 3 deposuyla müşterilerine hizmet vermektedir. 2024 yılı içerisinde Avrupa’da da bir branch ofis açılışı planlanmaktadır.

Üretim kapasitesi ve üretim tesisleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Çin, Tayland, Hindistan başta olmak üzere Asya ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki bilhassa halı sektörü ve Avrupa’daki nonwoven sektörlerine satışını gerçekleştirdiğimiz lateks tesisimizde 2023 yılı başı itibariyle kapasite artışına giderek yıllık 110.000 tonluk kapasiteye ulaştık. Orta Doğu ve Kuzey Afrika halı sektörlerinde lider lateks tedarikçisi rolümüzü artan kapasitemizle Türkiye halı pazarında da gerçekleştirmek, halı sektörü özelinde 2024 hedeflerimizden bir tanesi.

Halı sektörü için ürettiğiniz latex ve bunların özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Halı ve Nonwoven sektörü için ürettiğimiz SBR ve XSBR lateksler, bu alanda 30 yıldan fazla deneyimi olan, Avrupa’nın saygın kurumlarında eğitim görmüş ve çalışmış, tecrübeli mühendisler tarafından geliştirilmiştir. Ve pek çok farklı uygulama biçiminde de Ar-Ge çalışmalarımız sürekli devam etmektedir. Ürettiğimiz lateksler; kokusuz, yüksek yapışma performansı, yüksek fiziksel ve kimyevi dayanıklılık, yüksek kopma mukavemeti, yaşlanmaya dayanıklılık, çekme mukavemeti gibi özellikleriyle öne çıkmaktadır.

İstanbul Ofisi olarak hangi bölge ve ülkelere ürün gönderiyorsunuz? İhracat çalışmaları ile alakalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

İstanbul Ofisi olarak Türkiye, Avrupa, Rusya ve CIS ülkeleri pazarlarının yönetimini gerçekleştiriyoruz. Doğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Almanya, Fransa ve İsviçre gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. Firmamız, global olarak 22 ülkede bulunan ofisiyle 60’tan fazla ülkede de satışlarına devam etmektedir. 2024 yılı için, Avrupa’da da bir ofis açmak, Türkiye halı ve nonwoven sektöründe lateks alanında ana tedarikçilerden biri olmak istiyoruz.

Comments are closed.