Entema Kumaş Teknolojilerini Halı Proseslerine Uyguluyor

Entema Kumaş Teknolojilerini Halı Proseslerine Uyguluyor

erdenet1992 yılında kurulan ve Çorlu/Tekirdağ’da tekstil finisaj makineleri üretimi yapan Entema, kumaş terbiye teknolojilerini halı proseslerinde de kullanılabilir hale getiren patentli ürünü Swell Soft halı terbiye makinesi ile yurt içi ve yurt dışı pazarlarda halı üreticilerinin büyük ilgisini çekiyor.

Sürekli Ar-Ge çalışmalarının 20 yılı aşan deneyim ve bilgi birikimi ile bütünleşmesinin bir ürünü olan ve 2008 yılından buyana üzerinde titizlikle çalışılan Swell Soft projesi, dünya pazarlarının farklı sektörlerde hizmet veriyor. 2008 yılında başlangıçta havlu, kadife gibi kumaşların terbiyesi için, Tubitak AR-GE desteklerinden de yararlanılarak hayata geçirilen Swell Soft, ilk olarak 2011 yılında İspanya’da düzenlenen ITMA Tekstil Makineleri Fuar’ında dünya kumaş pazarlarına açık en kontinu tambler makinesi olarak tanıtıldı. Bu tanıtımdan sonra gelen ilave talepler doğrultusunda, makinenin halı versiyonu geliştirilerek sektörün hizmetine sunuldu.

“Swell Soft” halıyı kumaş gibi işliyor

Firma yetkilisi Ömer Gökcan, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Tekstilde kadife, döşemelik, havlu vb. kumaşların terbiyesinde uzun zamandır “kontinu tumbler işlemi” adıyla kullanılmaktaydı. Ana prensibi ısıtılmış ve buharlanmış kabin ortamında kumaşların, mekanik olarak özel yüzeylere çarptırılıp yumuşatılması, hacimlendirilmesi olan “Swell Soft” halı terbiye makinesinin patentli metodları sayesinde bundan böyle, halı proseslerinde de kullanılabilir hale geldi. Halı sektöründe bugüne kadar kullanılmakta olan klasik toz alma yöntemlerinden çok farklı bir yaklaşımla ısıtılmış ve buharlanmış kabin ortamında çalışan patentli sistemi marifetiyle makinemiz, en kalın ve en zor materyallerden mamul halıları dahi kumaş gibi işleyebilmektedir. Viskoz, akrilik, polyester, yün veya bu materyallerin karışımları ile üretilen halılarda ulaşılan sıra dışı bir toz temizliğinin yanında, çok farklı görsel ve tuşe etkileri oluşturulurken, havlara ve genel dokuya kazandırılan rahat etki, ürünlerdeki dokuma prosesi kaynaklı tüm gerilimleri de gidermektedir.”

“Swell Soft” daha az enerji kullanıyor
Swell Soft makinesinin kapasitenin çok altında enerji kullandığını söyleyen Gökcan, sözlerine şöyle devam etti: “Makinemiz çoklu dövme sistemi sayesinde kumaşın istenilen tek tarafından, hav yönünde veya tersi yönde, ayarlanabilir şiddetlerde işlem yapabiliyor. Bu işlem bugüne kadar kullanılan klasik makinelerin erişemediği proses kalite ve kapasitesini çok daha az enerji kullanarak sağlıyor. Makinemiz içerisinde sirküle edilen hava proses gereklerine göre istenilen sıcaklığa kadar ısıtılıp, istenir¬se buhar da verilebiliyor. Bu arada kabin içerisinde dövücülerin açığa çıkardığı üretim artığı toz¬lar, otomatik toz tahliye sistemli, tarafından toplanarak kabin dışına taşınıyor. Makinemizin kabin içi toz tutmayacak şekilde dizayn edilmiş olduğundan temizlik problemi de olmuyor. Dokumanın sonrasında ve tıraşın öncesinde makinemizde işlenen halıların tozlarından arındırılmış olması ve havlarının gerçek boylarına yükseltilip, dik pozisyona getirilmesi, tıraş için ideal şartları sağlayarak proses kalitesini artırmakta ve kesim hatalarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yine dokuma sırasında birbirine karışan veya yatık kalıp desenlerde görsel problem yaratan havlar atkı ve çözgü istikametlerinde muntazaman ve kalıcı olarak hizaya girdiklerinden, desenler de kalıcı olarak gerçek ve net görünümlerine kavuşmaktadırlar.“

“Swell Soft dünyaya açılıyor”
İlk halı terbiye makinesini 2011 yılı birinci yarısında Sanat Halı fabrikasında kullanımına sunduklarını ve geçen bir yılı aşkın süre boyunca sistem performansının viskoz ve akrilik halılar üzerinde izlendiğini, belirten Ömer Gökcan, bu konuda 30 yılı aşkın deneyimi bulunan, entegre tesis olarak 1500 personeli ile %100 yün halı üretimi yapan Moğolistan’da kurulu Erdenet Carpet firmasında işletmeye alınan makinenin de yün halı proseslerinde başarı ile hizmet verdiğini söyledi. “Moğolistan’da ki yünlerin beğenilen kuvvetli yapısının yanı sıra coğrafi şartlardan kaynaklanan zor iklim koşullarının etkisiyle sert ve aşırı tozlu oluşlarının ürünlerde yarattığı olumsuz etkiler Swell Soft sayesinde giderildi. Firmanın 30 yıldır yaşadığı problemler çözüldü ve yapılan testler sonrasında, eskisine göre çok daha yumuşak, hacimli, desenleri net, renkleri canlı, toz vermeyen bir halı kalitesine ulaşıldı. Bunun yanı sıra halıların dokuma gerilimlerinden kaynaklanan geometrik sorunlar giderildi.” diyen Ömer Gökcan, Erdenet Carpet yetkilerinin bu yıl ki Domotex 2014/Almanya fuarında Swell Soft halı terbiye makinesinin ürünlerine kazandırdığı ekstra temizlik, dayanıklılık, artırılmış görsel ve tuşe kalitelerinin farkı ile satışlarında artış beklediklerini belirtti. Yakın dönemdeki hedeflerinin kendini kanıtlamış bu patentli ürünü iç ve dış pazarlarda tanıtmak olduğunu söyleyen Gökcan, son olarak önümüzdeki dönemlerde de Ar-Ge çalışmalarına devam ederek Swell Soft’un farklı versiyonlarının üreticilerin beğenisine sunulacağı bilgisini verdi.

Comments are closed.