Fatih Halı’dan eskimeyen halılar

Fatih Halı’dan eskimeyen halılar

Eskimeye yüz tutmuş el halıları artık vintage olarak tekrar odaları süsleyecek

Sultanahmet denince akla gelen ürünlerden birisi de hiç kuşku yok ki Türk sanatının en önemli yapı taşlarından birisi olan el halıları geliyor. Gelen turistler ülkelerine götürebilecekleri en özel hediyeler hala Türk Halısı. Ancak son zamandaki gelişmeler ve el işçiliğinin azalması, eski halıları eskimeyen yapmanın yolunu açtı. Fatih Halı bunu yapan markalardan. Yeni üretimin yanı sıra aynısı tekrar yapılamayacak olan eskimeye yüz tutmuş halıları alıyor ve yeniden ayaklarımızın altına seriyor. Gelin devamını marka kurucusu Muzaffer Akçay’dan dinleyelim.

 

 

 

 

 

 

Fatih Halı markası olarak son dönem çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Fatih Halı olarak büyük taban vintage halılar hazırlıyoruz. Yine eski ve atıl halıları kullanıyoruz. Katma değeri yüksek ürünler ve standart olmayan ürünler yapıyoruz.  Ayrıca, yine trend olan bambu halılar satıyoruz. Bu anlamda Gaziantep’te üretici bir firma ile Fatih Halı olarak bir kolleksiyon hazırladık. Toptan anlamda yoğun olarak bu iki ürün başta olmak üzere faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Son dönem trend halıları Bambu ve Vintage halılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Halıda trendler buraya kayıyor diyebilir miyiz?

El halılarında modern üretim yapıldığı taktirde yoğun bir satış trendi yakalanabilir. Biz bu trendi, eski kullanılmış halıları vintage haline getirerek yakalamaya çalıştık. Bu sayede atıl halılar ekonomiye kazandırılmış oldu. Aynıları yapılamayacağından bunun çok önemli bir iş olduğunu düşünüyoruz. Gaziantep’te makine halısı ile bizim bu halılarımızdan ilham alarak malzemeleri yüzde yüz organik olan bambu halıları yaptı. Ayrıca halıya el işçiliği katarak kalitesini yükseltti. Halı sektöründe innovasyonu bambu ürünler ile Gaziantep yaptı. Dünya pazarında da şu anda yoğun ilgi görüyor. Sanırım önümüzdeki birkaç yıl daha bambu halılar çok satacak.

Sultanahmet ve Kapalıçarşı bölgesindeki halı mağazaları turizm sektörü ile paralel olarak çalışıyor. Son dönem Turizm sektötünü ve 2020 yılı hakkındaki ön görülerinizi paylaşır mısınız?

Kesinlikle turizm sektörü ile perakende halı pazarı birlikte çalışıyor. Son 3-4 yıldır turizm ve halı sektörü düşük sezonlar geçirdi. 2019 yılı itibari ile turist sayısındaki artış halı sektörünü de olumlu yönde etkiledi. 2020 de ise hem ziyaretçi sayısı açısından hem de turist kalitesi açısında daha canlı bir sezon geçireceğimize inanıyorum. Ayrıca, Galataport limanının açılması ile gemi turizminin de bu canlılıkta etkisi olacağına inanıyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sektöre fuarların katkısı nedir? Sizin katıldığınız fuarlar ve bu fuarlar hakkındaki değerlendirmeleriniz dinleyebilir miyiz?

Halı sektörü için fuarlar çok önemli buluşma alanlarıdır. Fatih Halı olarak yıllarca uluslararası fuarlarda bulunduk, bundan sonrada yer alacağız. Ancak son birkaç yıldır fuarlardaki verimlilik düştü.  Online alışverişler arttı. Artık fuarlar kadar online satışlarda bizim sektör için önemli bir platform. Halıcılar olarak e-ticarette daha çok önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Comments are closed.