Halı sektörünün ilk franchaising markası Dolce Vita olacak

Posted by

Dolce Vita Halı ‘Tarzını Seç’ sloganı ile yeni yatırımcılarını bekliyor.

Temelleri 1980 yılında Mehmet Taşkıran tarafından atılan, 2009 yılında ise Dolce Vita Halı olarak isimleşen marka, alanında Türkiye’de ilk defa franchaising sistemine geçen markası olacak. Franchaising sistemi tanıtımı için Antalya’da lansman düzenleyen Dolce Vita Halı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Taşkıran, 40 yıldır halıcılık ile uğraşan bir aile olduklarını belirterek 2021 yılında Türkiye genelinde 20 bayilik mağazası vermeyi hedeflediklerini söyledi. Taşkıran, sloganlarının ‘Tarzını seç’ olduğunun altını çizerek herkesin Dolce Vita’yı seçmesi için bir nedeni olduğunu vurguladı.

Sektörün ilk franchaising markası olarak neler söylemek istersiniz?

Şuanda 200’e yakın mağazamız var. 4 tane de kendimize ait mağazamız bulunuyor. Dolce Vita Halı olarak bu sektörde franchaising sistemine ilk adım atan markayız. Daha önce bu konuyla alakalı denemeler oldu. Ancak hiçbirinde denetim ve fiyat istikrarı yoktu. Bizim sistemimizde bütün mağazalar bize bağlı olacak ve personelleri tarafımızdan eğitilecek. İnternette ve mağazalarda tek fiyat olacak. İnsanlar gönül rahatlığı ile ister internet üzerinden isterlerse Dolce Vita mağazalarından aynı fiyatta halılar alabilecek. İstikrarı bu şekilde sağlayacağız. Çok hızlı markalaşmaya gireceğimiz için yatırımlar çok hızlı bir şekilde kara dönecek ve bu sürdürülebilir olacak. Bir ilde 1 tane bayilik alındıktan sonra ikinciyi vermemiz çok zor olacak. Bu sebeple ilk talepte bulunan kazanır.

2020 yılında Domotex Hannover fuarı ile birlikte ilk yurtdışı fuarını gerçekleştirdiniz. Bu atağınız ihracata nasıl yansıdı?

Kurduğumuz yeni ihracat birimimiz ile 2020 ocak ayında ilk defa Domotex Hannover fuarına katıldık. Şuanda Fransa başta olmak üzere, Peru’dan Endonezya’ya kadar yaklaşık 20 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin halı sektöründe ihracat fiyatı, metrekare başına ortalama 6 dolar civarında. Bizim satışımızdaki bu fiyat 30-35 dolar civarında. Yani katma değerli ürün satıyoruz. Bunun dışında pandemi sürecinden önce Almanya’nın Duesseldorf şehrinde bir mağaza açacağız. Bunun çalışmalarını zaten çok önceden tamamladık. Burada perakende olarak hizmet vermenin yanı sıra, E-Ticarette toptan olarak hizmet vereceğiz. Avrupa’da bu konuyla alakalı yeni bir yapılanmamız var. Bu yapılanmada merkezimiz Almanya’da olacak ama bütün yapı Türkiye’de olacak şekilde altyapımızı hazırlıyoruz.

Peki, bu yolda hedefiniz nedir?

40 yıldır halıcılık ile uğraşan bir ailenin ferdiyim. 2009 yılında kurulmuş bir markayız. Amacımız, dünyadaki bütün trendleri en hızlı şekilde Türk halkının beğenisine sunmak. Bu sebeple üretimlerimizin %90’ını, Türkiye’de yaptırmakla beraber, Hindistan’da, Mısır’da ve diğer ülkelerde üretim yaptırdığımız yerler var. Dünya’da mecburiyet haline gelmiş bir franchaising sistemi var. Bir franchaising mağazasının nasıl olması gerektiğini tüm bayilerimize Antalya’da gösterdik. Türkiye’de 2021 yılında 20, 2030 yılına kadar ise 200 mağaza olmayı hedefliyoruz.

Tüketicilere nasıl halılar sunacaksınız?

Tüketiciler, özel bir halı almak istediğinde biz de seçenek çok fazla. Tüy çıkartmayan, anti alerjik, kaymaz tabanlı gibi özelliklere sahip halıları müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Mutfağınıza halı almak istediğiniz de lekesi çabuk çıkan, kendi ölçünüzü kendinizin belirlediği, salonunuza veya evin diğer odalarına istediğiniz ölçü ve özellikle halılar bulunuyor. Dolayısıyla herkesin Dolce Vita’yı seçmesi için bir neden var.

Yeni yatırımlar da olacak mı?

Ülkemiz pandemi dolayısı ile zor bir süreçten geçiyor. Biz bu zor zamanda ülkemize yılmadan yatırım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Şuandaki planlarımıza göre mayıs ayında bir fabrika yatırımımız olacak. Gerekli hazırlıkları tamamlayıp, bu yatırım hakkında ilerleyen günlerde net bir açıklama yapacağız.

Comments are closed.