Kaliteli halı için kaliteli ara mamül

Kaliteli halı için kaliteli ara mamül

Akif Tekstil, 30 yıla yakın bir süredir halı ve tekstil sektörlerinin ara mamül ihtiyacını karşılıyor.

94’te Gaziantep’te kurulan Akif Tekstil, katlama, iplik büküm ve fikse hizmeti veriyor. İpliğin kendi makinalarında ne gibi işlemler gördüğü hakkında bilgi veren Akif Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Akif Dikicibaşı, iplikleri bükerek mukavemet gücünü arttırdıklarını ifade etti.

Öncelikle Akif Tekstil olarak sektörde kaç yıldır hizmet veriyorsunuz?

Firmamız 1994 yılından günümüze kadar aktif olarak hizmet vermektedir. Teknolojiye ayak uyduran ve sürekli kendi yapısını yenileyen, makine parkurunu her geçen gün arttıran, Gaziantep’in güvenilir firmaları arasındayız. Biz firma olarak open end, ring, compact ve karışımlı iplikler başta olmak üzere, geneli kapsayan tüm iplikleri 2 kattan 16 kata kadar katlama kapasitesine sahibiz. Aynı zamanda bu iplikleri isteğe göre 70 TM (Tur metre)’den 800 TM’ye kadar bükebiliyoruz. Tekstil sektöründe; iplik katlama, iplik büküm ve fikse olarak hizmet vermekteyiz.

İşlem uyguladığınız iplikler halı sektörüne ne gibi yenilikler ve farklılıklar katıyor? Gaziantep, halı sektörünün başkentidir. Biz de Gaziantep’in ileri gelen halıcılarıyla iş ortaklıklarımıza yıllardır devam ediyoruz. Daha öncede söylediğim ürünlerin yanında halı üreticilerinin ihtiyacı olan viscon, pamuk, akrilik ve pamuk akrilik gibi iplikleri istenilen derecede katlayabiliyoruz. Daha sonra iplikleri bükerek mukavemetini güçlendiriyoruz.

Ürettiğimiz ürünler, halı sektörünün ara mamülleri olarak tabir edilebilir. Bir binanın temeli ne kadar sağlam olursa, bina da o kadar sağlam ve dayanaklı olur. Biz ara mamül üreticileri olarak, ne kadar güzel ve kullanışlı ürünler ortaya çıkartırsak, sonuçlarının da o kadar güzel olacağının bilincinde olmalıyız.

Üretim kapasiteniz ve gücünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Üretim kapasitemiz ipliğin kalınlık ve inceliğine göre değişiklik göstermektedir. Çok tonajlı işlere kolayca yanıt verebiliyoruz. Aynı ipliğin farklı katlama aşamalarına göre bu kapasite de değişkenlik gösterebiliyor. Bizimle çalışmak isteyen halı firmalarının yapılarına uygunluk göstermemiz, müşterilerimizin memnuniyetini hep en üst seviyede tutmuştur.

Tekstil sektörünün son dönemlerde yaşadığı hammadde ve konteyner problemi hakkında neler söylemek istersiniz? Siz bu sıkıntılardan nasıl etkilendiniz?

Son dönemde yaşanılan hammadde ve konteyner sıkıntısı firmamızı dolaylı yoldan etkilenmiştir. Çünkü bu bir çark sistemidir. Hepimiz birbirimize bağlıyız. Umarım bu zor süreci atlatıp, sektörümüzü ve ülkemizi daha iyi yerlerde görmeyi herkes gibi temenni ederiz.

Comments are closed.