Pamuk, yün, keten ve LEN

Pamuk, yün, keten ve LEN

Ukrayna’nın Lviv şehrinde bir aile markası olarak kurulan Len, sadece doğal ürünler kullanarak butik bir üretim anlayışı le tasarımlar yapıyor. Eşiyle birlikte çocukları daha küçükken kurdukları markayı ve yaptığı tasarımları anlatan Oksana Zachkevych, doğallığın kendileri için en önemli nokta olduğunun altını çiziyor. Tasarım hayatının nasıl başladığından, neler yapmak istediklerine dair sorularımızı cevaplandıra Oksana’nın samimi röportajını dinliyoruz.

Tasarım ne zaman ve nasıl hayatınıza girdi?

Kendi işimi kurma ve bunun halı tasarımı olması hayali uzun zaman önce, daha henüz Lviv Sanat Akademisinde (Lviv Academy of Arts, Lviv, Ukrayna) öğrenciyken başladı. Yıllardır farklı tarz ve teknikle sanat hayatıma devam ediyordum. Ailemle bir gün akşam yemeği yerken Len markasını kurmaya karar verdik. Eşimin eğitimini sanat üzerine alması bizim için büyük bir avantaj oluşturdu. Ben dokuma üzerine eğitim alan ve aynı zamanda halı dokuyan bir sanatçı ve firmanın kurucu ortağı olarak çalışmalarıma devam ediyorum. Kızım ise koleksiyon tasarımı yaparak bana yardımcı oluyor. Aynı zamanda fotoğraf çekimlerimizi yapıyor ve markanın sanat direktörlüğünü yürütüyor. Herkes payına düşen sorumluluğun gerekliliklerini yerine getiriyor. Doğal olarak, bu ortak çalışma, dahil olan tüm sanatçıların algısını geliştirip derinleştirmeye yardımcı oluyor.

Halı size ne ifade ediyor?

Her halımız, ailemizin ruhundan ait bir takım izler taşıyor. Halı sanatçıların ellerinden özenle işlenerek ortaya çıkıyor ve sadece pamuk, yün ve keten gibi yaşayan malzemeler kullanılıyor. Her bir halı kendine has tasarımlar içerdiğinden bir diğeri ile aynı özellik ve görselliği taşımıyor. Dolayısıyla, desen tekrarını bir başka halıda göremediğinizden el yapımı tüm halıların her biri özgün ve eşsiz.

Tasarım yaparken sizin için vazgeçilmez olan nokta nedir?

Yeni bir halı tasarlarken ihtiyaç duyduğumuz iki şey var: doğadan aldığımız ilham ve ailemizin desteği. Çünkü her halı, üzerindeki deseniyle eşsiz ve tektir.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

“Len”, hanım elleriyle örülen ve yüzlerce saat emek gerektiren bir çalışmanın sonucu.

“Len”, dokuyan sanatçının ellerindeki enerji ve kadim geleneklerimizin birleşimiyle ortaya çıkan bir eser.

“Len”, evlerinize rahatlık ve huzur veren, yuvalarınızı dolduran bir sıcaklık.

Created with RNI Films app. Preset ‘Agfa Optima 200’

Comments are closed.