Yarım asırdır gözler önünde bir marka: Brillant

Yarım asırdır gözler önünde bir marka: Brillant

Brillant’ın kuruluş hikayesini bizlere anlatan markanın Satış Müdürü Nilgün Baydemir, Avrupa’dan başlayarak Avustralya’ya kadar uzanan ihracat hacmini büyütmek istediklerini belirtti.

Brillant markasının kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

Brillant markası 1994 yılında tescil edilmiştir. Hem yurt içi ve hem de yurt dışında markalaşmanın önemli olması adına kendi markamızı oluşturduk. 1990 yılında güpür ithalatı ile sektörde liderdik. Daha sonra ithalat yerine bu ürünü Türkiye’de üretme planını hayata geçirdik. Fransız güpürü ve makromeyi İstanbul Beylikdüzü fabrikamızda üretmek için makine yatırımı yaptık ve yaklaşık 2 yılda dünya güpür üretimi lideri olduk. İlk ürünümüzü ‘Beydemirler Kuşak’ bantlı olarak piyasaya sunduk. Her dilde kolay söylenebilen ‘pırlanta’ anlamına gelen Fransızca kökenli ‘Brillant’ kelimesini seçtik ve bu marka ile 28 yıldır ürünlerimizi sunuyoruz. Kalite ve marka birleştikten sonra Brillant, evrensel bir marka olmuştur. Aynı zamanda dünyada da tanınmış bir markayız. Türkiye’nin her köşesinde markamızı bulabilirsiniz.

Müşteri memnuniyetini artırmak için belirlediğiniz politikalar nelerdir? Markanızda ne tarz ürünler bulunuyor?

Müşteri memnuniyetini artırmak için kaliteye önem veriyoruz. Müşterilerimiz aldığı ürünü yıllarca kullanmalı. Kaliteli ürünün karşılığı olarak da marka güvenilirliği ve müşteri devamlılığını sağlamaya gayret ediyoruz. Brillant markası olarak ev tekstili alanında perde, tül, fon, işlemeli tül, dijital baskılı ürünler, jaluzi, stor, zebra stor, dikey perde, halı ve kilim ürünlerini üretiyoruz.

Son yıllarda ev tekstiline olan yatırımlar arttı. En çok tercih edilen ürünleriniz nelerdir?

Ev tekstili üreticisi olarak yaklaşık 50 yılı aşkın süredir ülkemize yatırım yapıyoruz. Yurt dışındaki yenilikleri yakından takip ediyoruz ve makine parkurlarımızı yeniliyoruz.

Teknolojik gelişmeleri firmamızda uyguluyoruz. ArGe ve Ür-Ge bölümlerimizde yenilikleri takip eden ekibimiz ve güçlü makine parkurumuz ile bu alanda Türkiye’deki lider üreticilerdeniz. Dijital baskılı halı üretimini Türkiye’de ilk yapan firmayız ve bu alanda ekonomik, göz alıcı desenler, antibakteriyel ve leke
tutmaz özellikleri ile halılarımız çok tercih ediliyor.

2021-2022 senesinden itibaren de ahşap görünümlü jaluzi üretimimiz ile perde sektöründe çok talep edilen ürünleri bünyemizde üretmeye başladık. Jaluzide aynı zaman da istenilen deseni yüksek çözünürlüklü üretim kalitemizle baskı da yapabiliyoruz. Özel projeler için de çalışmalarımız bu şekilde yapılabiliyor.

Rakiplerinizden farklı olarak uzun yıllardır süren istikrarlı büyüme hacminizi neye borçlusunuz?

Brillant markası ev tekstilinde akla gelen ilk markadır. Bizler yarım asırdır ev tekstilinde üretim, pazarlama ve satış yapıyoruz. Diğer firmalar ise üretimi dışarıda yaptırıp pazarlama ve satış alanında faaliyet göstermeye devam ettiler. Firmamız ev tekstilinde düz dokuma, stor, jaluzi üretimi ve nakış makinelerimizle 10 yıldır halı üretimi ile de faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin bu alanda en büyük ev tekstil üreticisiyiz. Satışlarımızın yüzde 70’lik payını ihracat faaliyetlerimiz oluşturuyor. Amacımız katma değerli ev tekstili üretimi yaparak Türkiye ekonomisine ihracat geliri sağlamak ve sektörümüzde liderliğimizi sürdürmektir.

Farklı ev tekstili alanlarına yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?

Ev tekstili alanlarında şu anki yatırımlarımız ile perdeden halıya, suni deriden, kadife kumaş üretimine kadar birçok alanda üretimimiz mevcut. Ev tekstili alanında baskılı duvar kağıdı, halı, perde, yatak örtüsü, masa örtüsü, jaluzi ve işlemeli gruplar dahil olmak üzere her alanda üretim gerçekleştiriyoruz. Bu yatırımlara her sene yeni teknolojiler ekleniyor.

Antibakteriyel, hafif, antialerjik ve yıkanabilen halılarınız oldukça tercih ediliyor. Ürünlerinizi uluslararası alanda farklı ülkelerin kullanıcılarına sunmayı hedefliyor musunuz?

Antibakteriyel, hafif, antialerjik ve yıkanabilen halılar ile Türkiye’de yeni bir halı anlayışı getirdik. Kolay ulaşılabilen lüks ürünler yapıyoruz. Perde- halı uyumunu yakalamak için eskiden birçok mağaza gezen müşterilerimiz artık tüm ihtiyaçlarını Brillant ile kolaylıkla ve uygun fiyata alabiliyorlar. Ürünlerimizi ‘Brillant’ logolu olarak ihraç ediyoruz. Orta Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa, ABD ve hatta Avustralya’ya kadar geniş çaplı ihracat gerçekleştiriyoruz. Domotex halı fuarında geniş standlarımız ile yer alıyoruz.

 

 

Comments are closed.