“Açık İnovasyon: Fırsatlar, limitler, farklı bakış açıları” panelinde yine Atlas konuşuldu!

“Açık İnovasyon: Fırsatlar, limitler, farklı bakış açıları” panelinde yine Atlas konuşuldu!

06Gazi Üniversitesi Teknoloji Transferi Ofisi’nin (Gazi TTO) düzenlediği “Açık İnovasyon: Fırsatlar, Limitler, Farklı Bakış Açıları” paneline dünya buluşuna imza attığı “nano halı” inovatif ürün çalışmasıyla katılan Atlas Halı, katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Gazi Üniversitesi’nin teknoloji transferi ve üniversite-sanayi işbirliği kapsamında farklı birimlerce yürütülen faaliyetlerini tek bir çatı altında birleştirdiği Gazi TTO’nin düzenlediği, “Açık İnovasyon: Fırsatlar, Limitler, Farklı Bakış Açıları” konulu etkinliği, Ankara’da gerçekleşti.

NANO HALIYA BÜYÜK İLGİ!

Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu, panelde yaptığı konuşmada, ülkemizdeki geçmişi 2 bin 300 yıl öncesine dayanan ve dolayısıyla bugüne dek son derece geleneksel alanlardan biri olagelmiş halıcılık sektöründe Atlas Halı olarak “inovatif” yaklaşım ve fark oluşturma vizyonuyla yola çıktıklarını; inovatif yaklaşımın şirket kültürleri haline geldiğini; bu yaklaşım ve vizyonun kendilerini bir dünya buluşuna götürdüğünü aktardı. Bilginin çok hızlı dağıldığı, paylaşıldığı ve kullanıldığı bu dönemde, inovasyonu sadece kendi iç kaynaklarına bağlı bir süreç olmaktan çıkarıp, dışarıdan paylaşıma açık bir yapı kazandırdıklarını söyleyen Bebitoğlu, açık inovasyon ile bu dünya buluşuna imza atmaktan gurur duyduklarını ifade etti.

“PES ETMEK YOK…”

Innov’coat ve Türk mühendislerinin emeği ile başlattıkları bu projede yaklaşık bir yıl geceli gündüzlü çalışıp binlerce deneme yaptıklarını, binlerce metrekare halı kullandıklarını söyleyen Meriç Bebitoğlu, “Uykusuz gecelerin sonunda dünyada ilk kez ışık enerjisiyle kendi kendini temizleyebilen nano halıyı, AB standartlarına uygun, tamamen doğal mineraller kullanarak ve ulaşılabilir, normal halı maliyetlerine çok yakın bir şekilde ürettik. Yakın bir gelecekte de üzerinde çalıştığımız yeni inovatif ürün ve inovasyona dayalı projelerimizin de müjdesini vereceğiz. Cesaret gerçekten akılla işe yarıyor ve her hayal gerçeğe dönüştürülebiliyor. Yeter ki peşinden gidin ve hedefinize ulaşana kadar çabalarınızı sürdürün, asla pes etmeyin” dedi.

GENİŞ KATILIMCI KİTLESİ…

Gazi Üniversitesi’nin geçmişten gelen üniversite-sanayi kültürü destek yapıları ile entegre halde faaliyetlerini sürdüren Gazi TTO’nin düzenlediği ve açılış konuşmalarını Gazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Süleyman Büyükberber, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Çavuş ile Gazi TTO Yöneticisi Prof. Dr. H. Mehmet Şahin’in yaptığı panele Atlas Halı’nın yanı sıra Tusaş, Özyeğin Üniversitesi, Koç Holding ve KOÇ Üniversitesi, Intel, Tofaş, Netaş, Gebze İleri Teknoloji Üniversitesi, CRWORLD Inc. üst düzey yöneticileri katıldı. George Mason University, University of Illinois, University of Chicago gibi dünyanın önemli üniversitelerinden akademisyenlerin de ana tema olarak katıldığı paneller dizisi, 31 Ekim – 1 Kasım 2014 tarihinde yapıldı.

Comments are closed.