Yasin Kaplan Halı Türkiye’nin en parlak 100 firması arasında

Yasin Kaplan Halı Türkiye’nin en parlak 100 firması arasında

Modernizasyon ve yenileme çalışmalarına hızla devam eden Yasin Kaplan Halı, son yıllarda daha hızlı gelişen sektörün, bu sürecine kendini adapte ediyor.

1983 yılında girdiği halı sektöründe devraldıkları mirası günümüzün modern çizgileri ile birleştiren Yasin Kaplan Halı, teknoloji ve satış stratejileri anlamında da marka olma yolunda ilerliyor. Türkiye’nin en parlak 100 firması arasında olduklarını belirten Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kaplan, dünyanın birçok noktası ile kaliteyi buluşturduklarını söyledi. Marka olarak Ar-Ge departmanlarını güçlendirdiklerini de ifade eden Kaplan, yeni yapılanma çalışmaları ile hızlı gelişen değişim sürecine kendilerini hazırladıklarını söyledi.

Teknoloji le birlikte ne gibi değişimler oldu?

Önceleri tekstil yer döşemeleri arasında yer alan ve daha çok ihtiyaca bağlı olarak zemin kaplaması olarak kullanırken, şimdilerde iç dekorasyonun bir parçası olarak kullanılmaktadır. Bu da halının kullanım amacına bağlı olarak tüketim ömrünü kısaltmıştır. Bu anlamda makine halısı pazarının büyüdüğü ve yaygınlaştığı söylenebilir. Tabi böyle bir gelişme kendisiyle beraber yenilenme süresini kısaltmış ve makine halısında modanın ve trendlerin daha çabuk değişmesine yol açmıştır.

Bu kısa zaman aralığına tüketiciler nasıl uyum sağlıyor?

Günümüzde internetin her yerde her alanda ulaşılabilir olması ve güvenli alışveriş imkanı sağlaması “mağazaları” her an ulaşılabilir ve günün her saatinde sipariş verilebilir hale getirmiştir. Sanal medyanın tanıtım ve promosyon amacıyla kullanılması ile görsel sunum zenginliği ortaya çıktı. Bu da ürünlerin daha iyi ve sağlıklı tanıtılmasına neden olmuştur. Buna bağlı olarak tüm ürünlerde olduğu gibi internet üzerinden satış alanında makine halısı da kayda değer bir yer bulabilmiştir.

Bu kadar hızlı sirkülasyon sizi nasıl etkiliyor?

Böyle bir açılım üreticiler için hızlı bir yenilenmeyi ve inovasyonu değerli ve birincil öncelik haline getirdi. Artık makine halısı üreticileri renk ve desen trendlerini, ev tekstili sektöründeki gelişmeleri daha yakından takip eder hale geldiler. Ürün ömrünün kısalmasına da neden olan bu gelişmeler aslında üretimleri daha riskli hale getirdi. Firmalar daha esnek ve değişlere daha çabuk reaksiyon verecek bir forma gelmek zorunda kaldılar. Bu noktada stratejik, inovasyon ve Ar-Ge’ye dayalı yatırım ve üretimlerin piyasaya hakim pozisyona gelebileceklerini söyleyebiliriz.

Marka olarak bu anlamda ne gibi yatırımlar yaptınız?

Yasin Kaplan Halı firması olarak biz de bunların bilinci ile yatırımlarımızı ve satış kanallarımızı buna yönlendirmeye gayret ediyoruz. Ar-Ge departmanlarımızı güçlendirerek ve yeni yapılanma çalışmaları yanında üretim bandında yapılan modernizasyon ile hızlı gelişen bu sürece kendimizi hazırlıyoruz. Türkiye’nin En Parlak 100 Firması arasında yer almak bizi bu anlamda motive eden güzel bir gelişme oldu. Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenecek Domotex 2018 fuarında önceki yıllara göre çok daha geniş bir alanda ve çok daha yeni ve geniş bir ürün yelpazesi ile çıkmayı planlıyoruz. Bu vesileyle de konuyla ilgili tarafları standımıza ziyarete davet ediyoruz.

#YasinKaplan, #Halı, #Halısektörü, #Enparlakfirma

Comments are closed.